2017 KPSS'deki Çernobil Faciası Sorusu ! İşte Çernbobil'in Detayları

2017 KPSS'deki Çernobil Faciası Sorusu ! İşte Çernbobil'in Detayları

21 Mayıs 2017 KPSS Genel Yenek , Genel Kültür oturumunda memur adaylarına Nükleer facia sorusu yöneltildi. Çernobil Faciası Nerede olmuştur? İşte detaylar...

Çernobil faciasının hangi ülkede gerçekleştiği sınava giren adaylar tarafından merak konusu olurken facianın etkileri ilgili tartışmalar devam ediyor. Milyonlarda insanı etkileyen Ukrayna’daki facia kanser başta olmak üzere birçok hastalık ve genetik bozukluğu derinden etkilemişti.

ÇERNOBİL’DE NE OLDU?

Çernobil 1970'te açılmış bir nükleer santraldi. Ukrayna'nın kuzey bölgesinde, Kiev'e bağlı bir yerleşim biriminde bulunan bu santralde kaza günü dört reaktör aktifti. İkisinin inşası ise sürüyordu. 25 Nisan günü, dördüncü reaktör rutin bir bakıma girdi. Teknisyenler olası bir güç kesintisine karşı bir deney yapmaya karar verdiler. Çok ağır sonuçları olacak bu deney için 23:00'da çalışmalar başladı.

26 Nisan 01:23'te, deney için şartların oluştuğuna karar verildi ve düğmeye basıldı. 01:24'te ise, ters giden bir şeyler vardı. Deney için devre dışı bırakılmış güvenlik sisteminden ötürü reaktörde önlenemeyen çekirdek tepkimeleri gerçekleşti, ısı ve enerji bir anda kat be kat yükseldi...

Artan buhar basıncı, reaktörün tonlarca ağırlıktaki çatısını havaya uçurdu. Reaktördeki zirkonyum ve grafit, yüksek sıcaklıktaki buharla karışınca, hidrojenler yanmaya başladı ve tüm santral alevler içinde kaldı. Nükleer santralden sızan zehirli gazlar önce bölgeye ardından da bulutlar ve su yoluyla çevre ülkelere taşındı.

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

- KPSS Cafe, KPSS bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4266086/2017-kpssdeki-cernobil-faciasi-sorusu-iste-cernbobilin-detaylari