İlk ve Acil Yardım Programı ile Çok Önemli Bir Meslek Güç Kazanıyor!

Kaza sonrası hastane müdahalesi öncesi, acil yardım görevlilerin müdahaleleri çok önemlidir. Peki bunun için ne yapılıyor.

 Sağlık alanındaki gelişmeler gün geçtikçe artıyor. Bu gelişmeler ilk ve acil yardım alanlarında da uzmanlaşmayı sağladı.
İlk ve acil yardım, hastane öncesi acil müdahale gerektiren durumlarda kritik bir rol oynuyor. Hayat kurtaran bu müdahaleler için uzman personellere ihtiyaç duyuluyor. Üniversiteler, ihtiyaç duyulan bu uzmanları İlk ve Acil Yardım Programı ile yetiştiriyor. Teorik derslerin yanında uygulamalı dersler de veren ve öğrenciyi mesleğine tam donanımlı olarak hazırlamasıyla dikkat çeken Nişantaşı Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Programı eğitimcileri amaçlarını “Yaşam kurtarıcı ve sakat kalmayı önleyici tıbbi müdahale olanakları sağlayabilecek yardımcı sağlık personeli yetiştirmek” olarak açıklıyor. Nişantaşı Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Programı eğitimcileri, mezunların hayati öneme sahip bir iş yaptıklarını belirtti. Eğitimciler bu nedenle program öğrencilerinin dikkatli, soğukkanlı ve sorumluluk duygusu güçlü olması gerektiğini söyledi.
İlk ve Acil Yardım Programında öğrencilere acil yardım ve kurtarma çalışmaları, ambulans eğitimleri, acil sağlık hizmetleri, acil hasta bakımı, EKG okunması, kanama kontrolü, damar yolu açma ve bazı temel ilaç uygulamaları konularında eğitim veriliyor. Öğrenciler ayrıca anatomi, farmakoloji, kurtarma, ekipman kullanımı, davranış bilimleri gibi dersler de alıyorlar. kaynak: ntv

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4265845/ilk-ve-acil-yardim-programi-ile-cok-onemli-bir-meslek-guc-kazaniyor