Bütün Çalışanları İlgilendiriyor: İşte Yeni BES Planı

Hürriyet Gazetesi Yazarı Noyan Doğan, "YEP'te otomatik BES zorunlu oluyor" başlıklı yazısında "Otomatik BES uygulaması zorunlu hale getirilecek" ifadelerini kullandı.

45 yaş altı tüm çalışanların işverenleri tarafından Bireysel Emeklilik Sistemi'ne dahil edilmesini sağlayan otomatik katılım uygulamasının 2017 yılı başında başladığını hatırlatan Doğan, "İki sene içinde 12 milyona yakın çalışan sisteme giriş yaptı, bunların yüzde 60'a yakını sistemden çıktı; 5 milyon çalışan ise kalarak, tasarruf etmeye başladı. Çıkışların bu kadar fazla oluşu ise ekonomi yönetimini memnun etmedi" şeklinde yazdı.

Noyan Doğan'ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

"İşte, Yeni Ekonomi Programı'nda yer alan otomatik BES'in yeniden yapılandırılarak daha sürdürülebilir hale getirilecek olmasından kasıt, uygulamanın zorunlu hale getirilmesi. Malum, otomatik katılım, zorunlu bir sistem değil; isteyen dilediği zaman sistemden ayrılabiliyor. Yeni düzenleme ile çalışanlar sistemden ayrılamayacak. Ne kadar süreyle? Öğrendiğime göre üç yıl süreyle. Daha açık bir anlatımla, çalışanlar, işverenleri tarafından sisteme dahil edilecek ve üç yıl boyunca da sistemden çıkamayacak; her ay maaşlarından belli bir miktar kesilip, tasarruf için emeklilik şirketlerine gönderilecek."

Kaynaklar; Hürriyet

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4265136/butun-calisanlari-ilgilendiriyor-iste-yeni-bes-plani