Yerli Otomobillerin Modeli ve Ticari Satışa Sunulacağı Yıl Belli Oldu

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen imza töreni ile yerli otomobil üretimi için somut adım atıldı.

Hem Türkiye piyasası hem de uluslararası piyasaya hızlı girmesi için birkaç modelde üretim yapılması planlanan yerli otomobilde, aileler için SUVmodel, gençler için spor modellerin üretimi yapılacak.

Babayiğitler İmzaları Attı

Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding; Turkcell ve Zorlu Holding'den oluşan 5 babayit, önceki gün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile düzenlenen törenle imzaları attı.

Modeller

Yerli otomobillerin ilk prototipi 2019 yılında tamamlanacak, 2021'de ise ticari satışa geçilecek. İlk yerli otomobili ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bedelini ödemek koşulu ile alacak.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, yerli otomobiller için önce dizayn çalışması yürütülecek. Otomobiller, yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda ilgiyi daha çok çekebilmek için değişik modellerde üretilecek. Bunun için ailelere göre bagajı büyük olan SUV modeller, gençlere yönelik spor modeller, ayrıca kamuda makam aracı olarak kullanılacak modeller için de makam araçları üretilecek. Yerli otomobilde Türkiye'nin hedefi ise Almanya, Kore, Japonya, Fransız otomobillerinde olduğu gibi dünya çapında bir marka yaratma olacak.

Görev Dağılımı

Karsan, 'tasarım ve üst yapı', Vestel 'elektronik aksam ve pil teknolojisi', Turkcell 'elektronik beyin üniteleri ve yazılım' Anadolu Grubu 'pazarlama-satış', BMC 'otomobilin üretimi' aşamalarında aktif rol oynayacak.

Kpsscafe.con.tr  | Ankara

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4264744/yerli-otomobillerin-modeli-ve-ticari-satisa-sunulacagi-yil-belli-oldu