MHP Genel Başkanı Bahçeli :" Barzani Ağır Bedel Ödeyeceği Süreci Başlattı"

MHP Genel Başkanı Bahçeli :" Barzani Ağır Bedel Ödeyeceği Süreci Başlattı"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli,  IKBY'inde yapılan referanduma dair yazılı bir açıklama yayımladı. Bahçeli, Barzani'nin ağır bir bedel ödeyeceği süreci başlattığını hatırlatarak referandumun yok hükmünde olduğunu bildirdi. Bölgedeki kargaşaya bir yenisinin daha eklenmesinin iyi niyetli olmadığını, Irak Bölgesel yönetiminin ırkçı bir devletin kurulumu için çaba sarf ettiğini söyleyen Bahçeli, "

Kuzey Irak'ta bağımsız devlet ilanı Irak'ın nihai olarak parçalanmasına yol açacak ve Türkiye'nin milli güvenliği için çok ciddi bir tehdit oluşturacaktır" diyen Bahçeli,  şöyle devam etti: "Türkiye böyle bir gelişmeyi önlemek için  tüm imkanlarını kullanacak ve buna sonuna kadar karşı koyacaktır. Kuzey Irak'ta yapılan hükümsüz referanduma siyasi ve hukuki sonuçlar kazandırma çabaları, tüm bölgeyi içine alacak büyük bir yangının fitilini ateşleyecektir. Referandumun uygulamaya geçirilmesi yolunda atılacak adımlar, Irak'taki Türkmenler ile Arapların yanı sıra, bölge ülkelerini de içine alacak topyekün bir çatışmaya davetiye çıkaracaktır. Böyle bir bölgesel çatışma ortamından en fazla zarar görecek olan da Irak'lı Kürtler olacaktır. Siyasi hayatının sonuna gelen Barzani, Irak'ın ayrılmaz bir parçası olan Kürtlerin geleceğini de ateşe atmaktadır. Barzani'nin sözde bağımsızlık hayallerine aleni destek veren yegane devletin İsrail olması, her bakımdan düşündürücü ve ibret vericidir. İsrail'in güvenliğinin Ortadoğu ülkelerinin parçalanmasından geçtiğini düşünen Yahudi devleti, Barzani'nin en büyük müttefikidir. Ortadoğu'da barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olan işgalci İsrail, bölgede kendisinden sonra 'İkinci bir çıbanbaşı' oluşturma hevesindedir. Bölge ülkelerinin karşı çıktığı ve sadece İsrail'in desteklediği suni bir siyasi oluşumun varlığını sürdürmesinin imkansız olduğu ortadadır. Temennimiz Barzani'nin de bu gerçeği vakit çok geç olmadan görmesidir. Yaşanan son gelişmeler Türkiye'nin milli güvenliğini ve Türkmen kardeşlerimizin varlığını ve geleceğini doğrudan ilgilendirmektedir.

Türkiye'nin bu gelişmeler ve ağırlaşan tehditler karşısında sessiz, tepkisiz ve hareketsiz kalması düşünülmeyecektir. Sözde bağımsızlık referandumunun sonuçlarının zamana yayılarak adım adım uygulamaya konulmasının amaçlandığı görülmektedir. Bu durumda Türkiye'nin fiili askeri güç kullanımını da içeren etkili ve kapsamlı bir 'Caydırıcılık politikası' izlemesi ve bunun için gerekli tüm önleyici ve zorlayıcı tedbirleri süratle belirleyerek gelişmelerin seyrine göre tedricen uygulamaya koyması kaçınılmaz hale gelmiştir. Türkiye'nin milli güvenliğini ilgilendiren konularda, iktidar ve muhalefetin partiler üstü bir anlayışla birlikte hareket etmesi, vatanseverliğin asgari bir gereği olarak görülmelidir. Milliyetçi Hareket Partisi, bu anlayışla bu konudaki düşüncelerini ve önerilerini aziz milletimizle paylaşmak ve Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin dikkatine getirmek istemektedir.

Türkiye'nin 25 Eylül sözde referandumunu tanımadığı; kuzey Irak'ta bağımsızlık yönünde adımlar atılmasını ve Irak Türkmenlerinin tarihi yurtlarının zorla gaspedilmesini hiçbir şart altında kabul etmeyeceği; bunun için gerekli tüm tedbirleri olma hakkının doğduğu, hiçbir tereddüte yer bırakmadan kararlılıkla ortaya konulmalı ve bunun gereklerinin somut olarak yerine getirilmesine başlanmalıdır. Bu konuda başta Irak merkezi hükümeti ve İran'la yakın işbirliği, istişare ve koordinasyon içinde hareket edilmesi büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, ABD ve Rusya ile de temasların sürdürülmesi gerekli olacaktır." dedi.

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4264319/mhp-genel-baskani-bahceli-barzani-agir-bedel-odeyecegi-sureci-baslatti