İş Görüşmesi Mülakat Aşamasında Dış Görünüş Nasıl Olmalıdır?

İş görüşmeleri sırasında, tüm bildikleriniz bir yana, ilk görüşmede insanların üzerinde bırakacağınız pozitif imaj, size çok fayda sağlayacaktır. Bunun için de öncelikle dış görünüşünüze dikkat etmelisiniz.

 İş hayatındaki başarı için gerekli olan anahtarlardan en önemlisi iletişim yeteneği. İletişim, zaten hemen bütün ilanlarda yer alan bir kriter. Bu konuda asıl ilginç olan ise iletişiminizin, başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünün sadece kelimelerinizle ilgili olmaması. Nasıl göründüğünüz, nasıl giyindiğiniz, bakımınıza ne kadar özen gösterdiğiniz, nasıl hareket ettiğiniz gibi görsel faktörler de önemli. Pek az insan sizin özgeçmişinizi, diplomanızı ya da kimliğinizi görürken, dış görünüşünüz pek çok kişiye sizinle ilgili mesajlar verir. 
Tanımadığınız kişilerin bulunduğu bir odaya girdiğiniz ilk 30 saniye içinde sizin cinsiyetinizle başlamak üzere, yaşınız, eğitiminiz, sosyal statünüz, o anki ruh haliniz, hatta işiniz, değerleriniz ve becerileriniz hakkında fikirler oluşmaya başlar zihinlerde. Henüz siz ağzınızı bile açmadan izleyicileriniz sizin bir anlık resminizi çekerler ve bu izlenimlerden yola çıkarak hakkınızda birtakım tahminler yapmaya başlarlar. İş görüşmesi de ilk izlenimlerin önem kazandığı zamanlardan biri. Yapacağınız ilk görüşmede bıraktığınız izlenim çok önemli ve bu izlenim işe alınma şansınızı da büyük oranda etkileyecektir. Bu ilk görüşmede de kendiniz hakkında her şeyi bir anda gösteremeyeceğiniz için dış görünüşünüz büyük önem kazanır. Burada düşülebilecek en büyük hata oraya kıyafetinizi değil, profesyonel ve kişisel özelliklerinizi beğendirmeye gittiğinizi unutmak olur. Bu yüzden dış görünüşe özen gösterirken aşırılıklar sergileyen, çok abartılı ve dikkat çeken kıyafetler giymemeye de özen göstermek gerekir. Bu tip kıyafetlerin de bir iz bırakacağı kesin ama kıyafetler kişiliğinizin önüne geçecek, işverende profesyonel özelliklerinizden çok kıyafetlerinizin izi kalacaktır.
İş görüşmesinde en sık yapılan dış görünüş hataları şöyle... 
 -Bir banka ya da sigorta şirketinin görüşmesine/yazılı sınavına rahat tatil kıyafetleriyle gitmek (Tereddüt ediyorsanız şirketin kıyafet yönetmeliğini öğrenmeye çalışın)
 -Ütüsüz gömlek 
 -Yürümeyi bozacak kadar ince ve yüksek topuklu ayakkabı
 -Aşırı frapan, abartılı kıyafet 
 -Yırtık jean
 -Reklamcılık gibi yaratıcılık gerektiren işler için fazla resmi giyinmek 
 -Aşırı makyaj
 -Aşırı parfüm 
 -Yakası kirli gömlek
 -Boyasız ayakkabı (Ayakkabı eski olabilir ama bakımsız görünmemeli)  
 -Yorgun, durgun bir yüz ifadesi
 -İsteksiz, cansız bir görüntü ve ses tonu
 -Konuşan kişinin yüzüne değil boşluğa bakmak 
 -Çok parlak renk ve desenler
 -Hareket ettikçe ses çıkaran bilezik, küpe vs. 
 -Piercing 
 -İçten gülümsememek. (Ne kadar şık ve profesyonel bir izleniminiz olursa olsun somurtkan bir suratla olumsuz bir imajdan kurtulamazsınız. Gülümseyen bir insan çevresine olumlu sinyaller verir, uyumlu bir insan izlenimi bırakır.)
Şunlara dikkat:   -Düz lacivert ya da gri tonları takımlar için en güvenli renkler olarak değerlendirilebilir.    -Kıyafetlerinizi iş görüşmeniz öncesi denemek, rahat olup olmadıklarından emin olmak bir başka hazırlık aşaması. Oturduğunuzda kalktığınızda düzeltmeniz gereken bir etek ya da yaka dikkat dağıtacaktır.
-Sadece ne giydiğiniz değil, nasıl giydiğiniz de önemli. Sadece ne söylediğiniz değil, nasıl söylediğiniz de önemli. Yaydığınız enerjiye dikkat edin...

İmaj ve İletişim Danışmanı Suna Kabadayı

yenibiris.com

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4263098/is-gorusmesi-mulakat-asamasinda-dis-gorunus-nasil-olmalidir