Asgari Ücreti Belirlemek Üzere 3. Toplantı Yapıldı

Asgari ücretin 1300 TL olması hususunda tespit komisyonu 3. kez toplantı. Detaylar haberimizde...

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, 2016 yılında geçerli olacak Asgari Ücret rakamını belirlemek amacıyla dün yaptığı 3’üncü toplantıdan da Asgari Ücret rakamı çıkmadı.

 

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016 yılına ilişkin asgari ücret rakamını belirlemek için 3 üncü toplantısını dün yaptı.

Asgari ücretin belirlenmesi amacıyla yapılacak toplantıların sayısı konusunda herhangi bir sınırlama bulunmuyor. Yapılacak ilk toplantı da asgari ücret rakamı belirlenebileceği gibi sayısız toplantılar sonucunda bir karar alınması da mümkün.

Ancak geçmiş yıllarda yapılan toplantılara bakıldığında, genellikle 4 üncü toplantıda asgari ücret rakamı belirleniyor.

4 toplantı yapılmadan asgari ücret belirlenemiyor mu?

Hükümetin 1 Kasım 2015 seçimleri öncesi vaatleri arasında Asgari Ücretin net 1300 TL olacağı da yer alıyordu. Bu vaat, seçim sonrasında da yetkililer tarafından sıklıkla yenilendi.

Ancak, asgari ücretin günlük brüt miktarı ne karar olacağının kesinlik kazanması, Asgari Ücret Tespit Komisyonu kararıyla olmaktadır. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun son 10 yıla ilişkin toplantılarına bakıldığında ise, Asgari Ücret rakamını genellikle 4 toplantıda belirlediği görülmektedir.

Dün yaptığı üçüncü toplantıda da karar alamayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, dördüncü toplantısını önümüzdeki hafta, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman SOYLU ve taarafların programının uygun olduğu bir günde dördüncü kez toplanacak.

Öte yandan, Asgari Ücreti belirlenmek için birden çok ve özellikle de dört toplantı yapmanın adeta alışkanlık haline getirilmesi yoluna gidilmesinin nedenini ise anlayamamaktayız.

(memurunyeri.com)

Asgari ücretin 1300 TL olması hususunda tespit komisyonu 3. kez toplantı. Detaylar haberimizde...

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4262511/asgari-ucreti-belirlemek-uzere-3-toplanti-yapildi