YÖK ve TÜBİTAK'tan Çifte Burs Projesi! Aylık 4500 TL!

YÖK'ün doktora programları arasındaki "elektrikli ve hibrid araçlar"  dışında, "motor teknolojileri", "enerji depolama" ve "güç elektroniği" doktora  alanları da açılacak

Bu alanlarda doktora yapacaklar, YÖK ve TÜBİTAK  desteğiyle aylık 4 bin 500 lirayı bulan "çifte burs" imkanından yararlandırılacak.

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), "Türkiye'nin Otomobili"nin üretiminde de ihtiyaç duyulabilecek doktoralı  mühendislerin yetiştirilmesi için burs miktarı aylık 4 bin 500 lirayı bulan "YÖK  100/2000 Doktora Burs Projesi"ne yeni bilim alanları eklendi.

YÖK yetkililerinden aldığı bilgiye göre, yükseköğretim  tarihinde ilk kez kurgulanarak 2016-2017 akademik yılında hayata geçirilen "YÖK  100/2000 Doktora Burs  Projesi" kapsamında, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu 100  öncelikli tematik alanda doktora yapan öğrenci sayısı 4 bin 250'ye ulaştı.

YÖK'ün  verdiği burs miktarı, TÜBİTAK tarafından tanımlanmış başarı ölçütlerini yerine  getirmek şartıyla "çift burs" imkanı ile aylık 4 bin 500 lirayı buluyor.

YÖK'ün 2020 vizyonunda, proje kapsamında öncelikli alanlardaki  doktoralı kişi sayısının 5 bine çıkarılması hedefi de yer alıyor.

Türkiye'nin otomobili için doktoralı mühendisler yetiştirilecek

YÖK, 10 Ocak'a kadar bu alanlarda doktora programı açacak  yükseköğretim kurumlarının başvurusunu alacak. Bu başvuruların sonuçlanmasının  ardından, doktora yapmak isteyen öğrenciler bu üniversitelere başvurabilecek.

Üniversitelerde halen otomotiv sektörüne yönelik eğitim veren  "Otomotiv Teknolojisi, Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi ile Makine" ön  lisans programları da bulunuyor.

Kurumlardan gelen talepler dikkate alınıyor

YÖK yetkilileri, doktora programlarındaki tematik alanlar  belirlenirken kurum ve kuruluşlardan kendi alanlarında doktoralı insan  yetiştirilmesi için gelen talepleri mutlaka dikkate aldıklarını belirtiyor.

YÖK'ün doktora programlarına eklenen bölümler arasında ayrıca, "Doğu  Akdeniz çalışmaları, uluslararası çatışma çözümleri/müzakere ve arabuluculuk,  savunma teknolojileri, görünmezlik teknolojileri, uydu tasarımı, patlayıcı  davranışları ve detonasyon teknolojisi, çağdaş radar teknolojileri, hava  platformu tasarımı, güdüm teknolojileri, kamu diplomasisi, kırsal kalkınma,  soykırım çalışmaları, dil ve konuşma terapisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon" da bulunuyor.

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4261793/yok-ve-tubitaktan-cifte-burs-projesi-aylik-4500-tl