Dünyanın En İyi Üniversiteleri Ve Türkiye'nın Bu Sıralamadaki Yeri

En saygın üniversite değerlendirme kurumu sayılan Times Higher Education ile Thomson Reuters 2013-2014 sonuçlarını açıklayalı baya bir süre oldu. Bu yazımızda en iyi 5 üniversite ile en iyi üniversitelerin içinde Türkiye'nin yerine ve eksiklerine bakacağız.

 İlk olarak en iyi 5 üniversiteden 4'ünün Amerika'da olduğunu bildirmek isterim. Bunun nedeni Amerika'nın üniversitelere bir bilim yuvası olarak bakmasıdır zannımca. Diğer ilk 5'te bulunan üniversite ise tahmin edeceğiniz üzere oxford yani İngiltere'de.

Liste ise Şöyle : 

1- Kaliforniya Teknoloji Üniversitesi : Puanı 94.9

2- Harvard Üniversitesi : 93.9

3- Oxford Üniversitesi : 93.9

4- Stanford Üniversitesi 93.8

5- Massachusetts Üniversitesi : 93.0

 Beklendiği gibi bu listede hiç Türk üniversitesine rastlanmıyor. Listelerde aşağı indikçe iniyoruz. Bir anda Türkiye'nin ismini görür gibi oluyoruz ve listede en üst seviyede olan Türk üniversitesi Boğaziçi Üniversitesi 199. sırada olan boğaz içine verilen puan ise 44.3. Evet çok büyük bir başarı fakat yetmez. Listede ismimizin hiç yoksa ilk ellide olması gerekir. Evet listeden aşağı doğru inmeye devam ediyoruz. Listede tekrar bir Türk üniversitesiyle karşılaşıyoruz , ismi ise İstanbul Teknik Üniversitesi 201-225 olarak gösterilmiş sıralaması. Puanı ise belli değil. Listede biraz daha Türk üniversitesi görmek için sabırsızlanıyoruz. Diyoruz ki hani ODTÜ... Tam bunu derken karşımıza ODTÜ yazısı çıkıyor. ODTÜ'de aynı sıralamada ve puanı belli değil. Biraz daha aşağıda ise Bilkent Üniversitesini görüyoruz. Sıralaması 226-250 arası olarak gösterilmiş ve puanı ise belli değil. Tekrar bir Türk üniversitesiyle karşılaşmamız zaman alıyor. Sırada iseKoç Üniversitesi var. Sıralaması ise 276-300.

 Koç Üniversitesini gördükten sonra bahtımız kapanıyor. Tabi ki bu üniversitelerimiz ile gurur duyuyoruz fakat yetmez ! Üniversitelerimize destek lazım hem bizden hem devletten. Umarım ileride hem daha fazla üniversitemizi listede görürüz , hemde daha üst sıralarda kalitemizi belli ederiz.


Ahmet Burak KARGI / Kpsscafe.com


NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu haber/makale  “www.kpsscafe.com.tr” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.


- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4261755/dunyanin-en-iyi-universiteleri-ve-turkiyenin-bu-siralamadaki-yeri