2020 Bekçi Alımı Başvuru Şartlarını Açıkladı! İşte Detaylar

Kamu Gündemi'nin haberine göre; Bekçi tartışmaları hem mecliste, hem komisyonlarda hem de kamu gündeminde tartışılmaya devam ediliyor. Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak sosyal medya hesabından Hürriyet Gazetesi Yazarı Turan Yılmaz'ın yazısını paylaşarak 2020 Bekçi alımı Başvuru Şartlarını da değinmiş oldu. Polis Akademisi Başkanı Çolak'ın paylaşımı ile birlikte bekçiler hakkında en çok merak edilen 10 soru da cevap bulmuş oldu. Nasıl Bekçi Olunur?, Bekçi Seçimleri Nasıl Yapılıyor?, Bekçiler Nasıl Eğitim Alıyor?, Kaç Bekçi Görev Yapıyor?, Kaç Bekçi Alınacak?, Bekçilerin Çalışma Saatleri Nelerdir?, Bekçiler Ne Kadar Maaş Alıyor?, Bekçilerin Eğitim Durumları Ne?, Suç Oranına Bir Etkisi Oldu mu?, Yeni Bekçi Düzenlemesinde Başka Hangi Görevleri Olacak? gibi soruların cevapları haberimizin devamında yer alıyor.
 

2020 BEKÇİ ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI

Bekçi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konu şüphesiz ki bekçi başvuru şartlarıdır. 2020 Bekçi Başvuru şartları genel hatları ile belli oldu.

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, en az lise ya da dengi okul mezunu olmak, erkek adaylar için askerlik ile ilişiği olmadığına dair belge almak, başvuru yaptığı il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak, memuriyete engel bir hali bulunmamak, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde belirtilen şartları taşımak”

BEKÇİLER NASIL SEÇİLİYOR?

Bekçi olmak için başvuran adaylar için 3 aşama söz konusudur. Yazılı sınavdan yeterli puan alan adaylar, fiziki ve yeterlilik sınavına tabili tutuluyor ve son olarak sözlü sınav yani mülakat sınavına girip bu 3 aşamadan da başarılı olurlarsa göreve başlayabiliyorlar.

Milli eğitim Bakanlığı ile Polis Akademisi Başkanlığı arasında imzalanan protokol kapsamnda Türkiye Genelinde belirlenen sınav merkezlerinde bekçilik sınavları yapılıyor. Bekçilik yazılı sınavı sadece belirlenen illerde yapılıyor. Yani her il de sınav açılmıyor.Yazılı sınavdan 50 puan alan aday başarılı sayılıyor ve Fiziki Yeterlilik Testine girmeye hak kazanıyor. Fiziki Yeterlilik Testinden adayların en az 60 puan almaları gerekiyor. 60'dan az puan alan bekçi adayları başarısız sayılıyor.

Hürriyet Yazarı Turan Yılmaz mülakat sınavını yani sözlü sınavı şöyle ifade ediyor; "Sözlü sınavda ise adayların konu hakkında bilgi düzeyleri, kendisinden istenileni kavraması, özgüveni, ifade yeteneği, beden dilini kullanma becerisi ölçülüyor. Bu sınavda en az 70 puan alanlar başarılı sayılıyor. Adayların başarı sıralamaları ise yazılı sınav puanının yüzde 25’i, fiziki yeterlilik puanının yüzde 25’i ve sözlü sınav puanının yüzde 50’sinden oluşuyor. Son alımda 80 bin aday sporda elenirken, 50 bin mülakatta 8 bin 242 kişi göreve seçildi. "

NASIL BİR EĞİTİM ALIYORLAR?

Bekçiler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yazılı sınav geçtikten sonra Polis Akademisi tarafından düzenlenen Fiziki Yeterlilik Testine ardından da Mülakata giriyorlar. Bu 3 aşamadan sonra başarılı olan adaylar yine Polis Akademisi Başkanlığı tarafından POMEM'lerde 3 aylık eğitime tabi tutuluyorlar. Bu 3 aylık eğitimde “Demokrasi ve insan hakları, devletin idari yapısı, sosyal psikoloji ve toplumsal olaylar, kitle yönetimi, çarşı ve mahalle bekçileri için halkla ilişkiler ve iletişim, trafik güvenliği ve ilk yardım bilgisi, mesleki yazışma, çarşı ve mahalle bekçiliği için mevzuat, silah ve atış bilgisi, çarşı ve mahalle bekçileri için müdahale yöntem ve teknikleri, uygulamalı çarşı ve mahalle bekçiliği ile yanaşık düzen” dersleri veriliyor. Gönderildikleri illerde de göreve başlamadan önce 2 ay süreyle uygulamalı eğitim alıyorlar. Göreve başladıktan sonra da hizmet içi eğitim veriliyor.

KAÇ BEKÇİ GÖREV YAPIYOR?

Bilindiği üzere bekçilik eski bir meslektir. Karakol teşkilatının bel kemiği olarak görülen, mahallerin huzur ve güvenliğinden sorumlu olan bekçiler nostaljik Türk Filmlerinde kaldı diye bir algı oluşmuşken, İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yeni bir yapılanma ile bekçiler yeniden hayatımıza girdi. En son 1995 yılında bekçi alımı yapılmış bu yıldan sonra bekçi teşkilatı neredeyse lav edilmişti. Ta ki 2015 yılına kadar. 2015 yılından sonra yeniden bekçi alımları başladı ve bugün 70'i kadın olmak üzere 21 bin 318 bekçi sokaklarda görev yapıyor. 1995 öncesinde göreve başlayan ve hala görevde olan bekçi sayısı ise 1658'dir.

Geçen yıl alımına karar verilen 8 bin 242 bekçinin atamaları da bu yıl içinde yapılacak. Bu alımla 30 bin kişilik bekçi kadrosunun tamamına yakını karşılanmış olacak. Şu anda İstanbul’da 4 bin 59, Ankara’da 1624, İzmir’de 1194 ve Diyarbakır’da da 666 bekçi görevli.

BEKÇİLERİN ÇALIŞMA SAATLERİ NEDİR?

Bekçilerin çalışma saatleri ile ilgili şehir efsaneleri de dolaşmaya devam ediyor. Bekçiler görev yaptıkları bölgedeki karakol teşkilatına bağlı olarak çalışıyorlar. Yani onlarda tıpkı polisler gibi Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan memurlardır. Bekçiler güneşinde batışı ile doğuşu arasında görev yaparlar. Çalışma saatleri bağlı oldukları karakol tarafından belirlenir. Haftada 40 saat çalışırlar ve 60 yaşında emekli olurlar. Çok elzem bir durum olmadığı sürece çalışma saatleri dışında çalıştırılmıyorlar. Çalıştırılırlarsa tüm memurlar gibi fazla mesai alıyorlar.

BEKÇİLER NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Göreve yeni başlayan lise mezunu bekçi 5 bin 71, ön lisans ve lisans mezunu bekçi de 5 bin 78 lira maaş alıyor. Lise mezunu bekçinin maaşı derecesi yükseldiğinde 5 bin 467 liraya, ön lisans ve lisans mezunlarının maaşları da 1. dereceye geldiklerinde 5 bin 625 liraya yükseliyor.

BEKÇİLERİN EĞİTİM DURUMLARI NEDİR?

Şu anda görevli bekçilerin 33’ü yüksek lisans, 7 bin 254’ü lisans, 12 bin 912’si lise, 1119’u da ortaokul mezunu. Ortaokul mezunları, geçmiş yıllarda görevlendirilen bekçiler. Son yıllardaki sınavlarda en az lise mezunu olanlar tercih ediliyor. Örneğin 2016 yılından bugüne kadar alımı yapılan bekçilerin 19 bin 706’sının; 12 bini (yüzde 60.90) lise, 3 bin 137’si (yüzde 15.91) yüksekokul, 3 bin 943’ü (yüzde 20) lisans ve 29’u (yüzde 0.15) da yüksek lisans mezunu.

9) SUÇ ORANLARINA BİR ETKİSİ OLDU MU?

Emniyet verilerine göre, bekçilerin göreve başlamasından sonra evden hırsızlık olaylarında yüzde 15.4, oto hırsızlığında yüzde 36, otodan hırsızlıklarda yüzde 30.2, kapkaç olaylarında yüzde 20.01, işyerinde hırsızlıkta da yüzde 11 düşüş oldu. Son bir yılın verilerine göre bekçiler tarafından 2018 yılı eylül ayından bugüne kadar geçen sürede 31 bin 207 kişi sorgulandı, 127 bin 911 kişi hakkında adli işlem yapıldı, 3 bin 643 hırsızlık olayına müdahale edildi, 1032 kayıp çocuk bulunarak ailelerine teslim edildi, 18 yaş üstü 3 bin 154 kayıp kişi bulundu, 58 bin 168 aranan kişi hakkında işlem yapıldı, 237,05 gram kokain, eroin, esrar, bonzai ile 28 bin 679 hap, 20 uzun namlulu silah, bin 999 tabanca, 761 av tüfeği, 5 el yapımı patlayıcı, 6 el bombası, 21 bin 200 mermi, 3 bin 17 kurusıkı tabanca, 3 bin 240 tabanca şarjörü ve muhtelif parçalar ele geçirildi.

10) YENİ DÜZENLEMEYLE BAŞKA GÖREVLERİ DE OLACAK MI?

Yeni teklife göre bekçilere, “Yolda hastalanan, kazaya uğrayan, düşüp kalan ve genel durumu itibariyle yardıma muhtaç olanlara” yardım etmenin yanı sıra “Şiddet mağduru, şiddete ya da istismara uğrama riski taşıyan kadın ve çocukları, kimsesizleri, engellileri ve acizleri en yakın genel kolluk birimlerine teslim etmek”, “bir semt, yer, yol ya da sokak sormak için başvuranlara gerekli bilgiyi vermek”, “doğum, ölüm, hastalık, kaza, yangın ya da afet gibi önemli ve acele haller sebebiyle yapılacak yardım isteklerinden gücü dahilinde olanları öncelikle yerine getirmek”, “büyük tehlike arz eden yangın ve su baskını gibi afetlerde mahalle sakinlerini derhal uyarmak”, “toplum sağlığını ve güvenliğini tehdit eden bir hayvana rastlanıldığında verebileceği zararları engellemek için kişileri alandan uzaklaştırmak, ilgili genel kolluk ve belediyeyi durumdan haberdar etmek” görevleri de veriliyor.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4260005/2020-bekci-alimi-basvuru-sartlarini-acikladi-iste-detaylar