Merkez Bankasının Hamlesi Sonrası Piyasalarda Hareketlilik (Güncel Döviz Kuru ve Altın Fiyatları)

Merkez Bankası tarafından bugün flaş bir hamle yapıldı ve son günlerde artış içinde olan döviz kuruna müdahale geldi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son dönemde piyasalarda ekonomik temellerle uyumlu olmayan sağlıksız fiyat oluşumları gözlenmektedir.

Bu durum dikkate alınarak, 1 Şubat 2018 (dahil) tarihine kadar vadesi dolacak olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinin, kredinin vadesinde ödenmesi halinde, ABD doları için 3,7000, Euro için 4,3000, İngiliz Sterlini için 4,8000 kuru kullanılarak Türk lirası olarak yapılabilmesine olanak tanınması ve kredi kullandırım tarihindeki işlem kurunun sabitleme kurundan yüksek olması durumunda kredi kullandırım tarihindeki işlem kurunun esas alınmasına karar verilmiştir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur."

Döviz Kurunun Tepkisi

Geçtiğimiz hafta bir anda yukarı yönde hareketlenen ve tüm zamanların rekor seviyesine kadar çıkan dolar, Merkez Bankasının bu hamlesi sonrası 2 kuruşluk bir düşüş yaşadı ve 3,8329 TL seviyesinde sabitlendi. Euro ise bu hamle sonrası 4,4414 seviyesine geriledi.

Altın Fiyatları

Geçtiğimiz haftayı yükselişle kapatan altın fiyatları bu haftaya sabit başladı. Gram altın 156 lira seviyesinde işlem görürken, çeyrek altın alış fiyatı 250 satış fiyatı ise 257 lira seviyesinde. Yarım altın 501 liraya alınıp 514 liraya satılırken, Cumhuriyet altını alış fiyatı 1048 lira satış fiyatı da 1064 lira oldu.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4259325/merkez-bankasinin-hamlesi-sonrasi-piyasalarda-hareketlilik-guncel-doviz-kuru-ve-altin-fiyatlari