YÖK Başkanı'ndan Üniversitelilere Müjde! Ayda 491 TL ve Sigorta İmkanı

YÖK Başkanı'ndan Üniversitelilere Müjde! Ayda 491 TL ve Sigorta İmkanı

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nca yapılan açıklama doğrultusunda üniversite öğrencileri staj yaparak aylık 491 TL artı sigortaya sahip olabilecek.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelilerin iş dünyasında yer bulmakta zorlandığını, YÖK'ün bunun önüne geçmek için hazırlıklar ve çalışmalar yaptığını belirtti. Bunun akabinde üniversite öğrencilerinin staj yaparak asgari ücretin %35'ine sahip olabileceklerini aktaran Saraç, aynı zamanda sigorta güvencesinin de sağlanacağını sözlerini ekledi.

Üniversite öğrencileri, bölümlerine ve alanlarına göre çeşitli kurumlarda bir yarıyıl boyunca staj yapıp maaş alabilecek. Bu uygulamanın önü 1 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 'Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun' ile açıldı.

YÖK BAŞKANI YEKTA SARAÇ, Üniversitelilerin iş dünyasında yer bulamamasının etkilerini azaltmak için bu uygulamanın hayata geçireleceğini, uygun adayların iş dünyasına kazandırılabileceğini söylüyor. ve ekliyor;

"YÖK, her bir devlet üniversitesi senatosunun aldığı karar kapsamında düzenlemenin uygulanmasına karar verecek. Temel yaklaşım üniversitenin talebi. Uygulamanın her fakültede zorunlu olup olmayacağına üniversite karar verecek. Staj kurumunu üniversiteler belirleyecek. Özellikle fen ve mühendislik bilimlerinde okuyan öğrencilerimizin çoğu mezuniyetleri sonrasında sanayide çalışma eğiliminde. Ancak eğitimde beceri odaklı yetkinlikler yeterince kazandırılmadığından, istihdamda güçlükler yaşanıyor. Düzenlemeyle fen ve mühendislik programlarında bir yarıyıl süresince işyerinde eğitim yapmaları teşvik edilecek. Bu şekilde beceri yetkinliği yüksek mezunlar, iş dünyasına kazandırılacak ve üniversitelerin iş dünyasıyla işbirlikleri geliştirilebilecek."

Bu uygulamadan 1 Ocak 2023'e kadar devlet üniversitelerinde okuyan fen ve mühendislik bilimleri lisans öğrencileri fayda sağlayabilecek. Ayrıntılar önümüzdeki süreçte daha da netleşecek. Takipte kalınız.

KOLAY ERİŞİM İMKANLARI İÇİN HEMEN GÖZ ATIN >> grubumuza katılmak için lütfen buraya --->>tıklayınız   ios mobil uygulamamızı cep telefonunuza yüklemek için ----> tıklayınız android mobil uygulamamızı ücretsiz yüklemek için ---->>> tıklayınız

kpsscafe.com.tr|ANKARA

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4259136/yok-baskanindan-universitelilere-mujde-ayda-491-tl-ve-sigorta-imkani