Türkiye Tarım Ve Hayvancılık Ülkesidir !!

İlkokuldan itibaren bize Türkiye'nin dışa bağımlı olmadığı , tarım ve hayvancılıkla geçim sağladığı öğretilmiştir. Peki ya bu ne derece doğru ? Dışarıdan aldığımız büyükbaş hayvanları duymuşsunuzdur. Türkiye toprakları bu kadar elverişliyken neden biz hayvancılık yapmak yerine ithal hayvan getiriyoruz ? Neden topraklarımızda yetişen ürünleri dışarıdan alıyoruz ?

 Bence en önemlisi , kredilerin çok yüksek. Kredi çeken küçük işletmelerin çoğu günümüzde batmış bulunuyor. Sadece küçük işletmeciler değil koç ve banvit gibi köklü markalarda aynı şekilde kırmızı et üretiminden elini ayağını çekti. Kırmızı ettense beyaz et sektörü çok daha canlı bir sektör. Çiftçilerin bir diğer sorunu ise yem ve tohum fiyatlarının yüksekliği. Fiyat yüksek olunca çiftçiler hayvanlarına küspe yediriyor , tarlasını ilaçlı olarak ekiyor , üstüne üstlük miras kanunundan dolayı çok fazla bölünen tarlalarda üretim yapmak gerçekten zor oluyor.

 Hükumet ise kalkınma planlarını uzun zamana yaymak yerine bir kaç yılı kurtaracak şekilde yapıyor. Bu sorunların temeline inmek yerine ithal malları piyasaya sürerek kısa zamanda piyasayı toparlıyor fakat genele bakıldığında durumumuzun içler acısı olduğunu görmek zor olmasa gerek.


Azmi GÜNEŞ / Kpsscafe.com


NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu haber/makale  “www.kpsscafe.com.tr” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4259075/turkiye-tarim-ve-hayvancilik-ulkesidir