Yunanistan 16 Temmuz'da Türkiye'ye Savaş Açmayı Planladı İddiası

16 Temmuz'da Türkiye'ye Savaş Açmayı Düşünmüşler!

Gazeteci yazar Ahmet Acet'in bugünkü yazısında, Yunanistan'ın 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında Türkiye'ye savaş açmayı tartıştığı öne sürüldü. Acet'e göre ; 15 Temmuz hain darbe girişiminin hemen sonrasında Yunanistan Genelkurmay Başkanı Apostokalis ile Savunma Bakanı Kammenos, Türkiye'ye ilişkin bir toplantı düzenledi ve savaşa girilmesinin en iyi zamanının 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasının olduğu konusunda fikir alışverişlerinde bulundukları iddia edildi. Yunanistan'dan Ankara'ya kısa süre önce ulaşan gizemli istihbarat başlıklı köşe yazısında , Söz konusu savaş girişimiyle ilgili bölümde Acet  şöyle yazdı: 
"; Bir ay kadar önce Ankara'da üst düzey bir askeri yetkili ile 15 Temmuz darbe girişiminin TSK'da bıraktığı tahribat üzerine konuşuyorduk. Sözünü ettiğim askeri yetkili bana, “Savaş uçağı kullanan pilotların yüzde 50'sinin darbe girişimine karıştığı için tutuklandığını, Havacı generallerin de yarısının aynı durumda olduğunu, bu açığı kapatmak için hızlı bir programla çalıştıklarını"anlatıyordu. Askeri yetkili, tam o sırada Yunanistan'da yapılan bir görüşmeye sözü getirdi. Baş parmağını omuzunun arkasına doğru götürerek, “Onun bilgisi buraya geldi" dedi. (Galiba, MİT ya da Genelkurmay İstihbaratı kast ediyordu) Peki bu istihbarat neydi?

FETÖ'nün Türk ordusu üzerinde bıraktığı hasar, elbette Türkiye'ye kem gözle bakanların dikkatinden kaçmamıştı. Üst düzey askeri yetkilinin anlattığı, Ankara'ya da ulaşan istihbaratın konusu şuydu: 2016 sonlarında Yunanistan Genelkurmay Başkanı Evangelos Apostolakis ile Savunma Bakanı Panos Kammenos Türkiye'yi görüşmek üzere bir toplantı yaptılar.

Toplantıda Yunan Genelkurmay Başkanı, “Türkiye ile bir savaşa girilmesi halinde en iyi zamanın şimdiki zaman olduğu görüşünü iletti." Peki o toplantıdan nasıl bir karar çıkmıştı? Muhatabımın ifadesiyle “Keşke ekonomimiz bu kadar kötü olmasaydı diye düşünüp vazgeçtiler." 

KPSSCAFE.COM.TR  - ANKARA
 

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4258841/yunanistan-16-temmuzda-turkiyeye-savas-acmayi-planladi-iddiasi