'Okumaktan Başka Bir Çaren Yok' Cümlesi Yasak!

Psikologlar velileri uyarıyor! Söylediklerinize dikkat edin! 

Sınava hazırlanan bir çocuğunuz varsa sınavı atlatana kadar ağzınızdan çıkan her kelimeye çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Zaten stresin eşiğinde olan çocuğunuz bir de sizin baskınızı hissedip bunalıma girebilir ve herşey bundan sonra çok daha zorlaşabilir. Sınav stresini yaşayan öğrencilere normalinden çok daha sakin davranmak gerekiyor.

Sınava hazırlanan bir genç, toplumun ve ailenin baskısı ile çok daha fazla gerilir ve başarılı olma ihtimali böylece ortadan kalkar. Hele aile ona 'OKUMAKTAN BAŞKA ÇAREN YOK' ve benzeri cümleler kurarsa öğrenci bunalıma doğru itilir.

Psikologlar bu dönemlerde öğrencilerin aşırı mükemmelliyetçi, hırslı, kontolcü ve çabucak demoralize olabilen bir kişiliğe dönüştüklerini dile getiriyor. Bu kişilik özelliklerine dönüşen bir öğrencinin sınav kaygısı tavan yapar sınav ile başedemez hala gelir. Öğrenci ailesinin de içine ittiği durum ile ''sınavı kazanamamaktansa ölürüm daha iyi'' diye düşünmeye başlar.

Bu durumda bütün stresleri hormonları tetiklenir. Böylece öğrenci başarısız olmaya devam eder. Sınavı dolayısı ile kazanamaz. Tabii ki sınavlarda heyecanlanmak doğaldır. Fakat fazla sınav kaygısı öğrenciyi başarısızlığa iter. Fazla heyecan başarıyı tetiklemez engeller.

Sınav kaygısı tamamen zihinseldir. Öğrenciler zihninde büyütülen düşünceler nedeni ile başarısızlığa uğramaktadır. Bunlar, sınavda yanlış kodlama yapacağı, aşırı heyecan, sınavın kötü geçeceğini düşünme gibi düşüncelerdir.

Bunları kafasında devam kuran öğrenci sınavda başarısız olacaktır. Sınav kaygısı sadece zihinsel belirti göstermez. Aynı zamanda fizyolojik etkiler de ortaya çıkar. Sınav öncesi veya sırasında öğrencilerde kabızlık, ishal, karın ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş ağrısı, terleme, titreme, baş dönmesi, uyku hali gözlenebilir.

Uzmanlar velilere, asla çocuğunuzu başkaları ile kıyaslamayın ve asla OKUMAKTAN BAŞKA ÇAREN YOK demeyin uyarılarında bulunuyor.

Psikologlar, akla yerleşen olumsuz düşünceler nedeni ile öğrencilerin bir çoğunun başarısız olduğunu ifade ediyor. Herşeyden önce sınavlar tabii ki önemli. Fakat hayatın kendisinden önemli değil.

Kpsscafe.com.tr

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4258238/okumaktan-baska-bir-caren-yok-cumlesi-yasak