LYS Öncesi Son Taktikler

 

Üniversite adayları iki aşamalı sınav sisteminden birincisi olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı na geçtiğimiz haftalarda katıldı. Sonuçların açıklanması ile beraber adaylardan bazıları hedefledikleri puanları almayı başarırken bazıları ise hayal kırıklığı...

 

Üniversite adayları iki aşamalı sınav sisteminden birincisi olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı na geçtiğimiz haftalarda katıldı. Sonuçların açıklanması ile beraber adaylardan bazıları hedefledikleri puanları almayı başarırken bazıları ise hayal kırıklığı yaşadı. Sınava katılan adaylardan 140 ile 179,9  arasında puan alanlar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları (2 yıllık programlardır) ile açık öğretim programlarını tercih edebilecek iken sınavın ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavlarına (180 puan barajı altında kaldıkları için) girme haklarını kaybetmiş oldu. Böylelikle bu adayların  ön lisans programlarından puan türüne uygun olanı seçmek dışında sınav maceraları da şimdilik sona erdi. Gelelim 180 ve üzeri puan alan adaylara. Bu adaylar ikinci  sınav olan lisans Yerleştirme Sınavına girme hakkını kazanmış oldular  ve böylece bu adaylar için bir başka maraton başlamış oldu. Bu süreçte adayların başarıyı yakalayabilmeleri için küreklere daha sıkı asılmaları ve motivasyonlarını korumları gerekiyor.   Peki adaylar kalan zamanı daha verimli kullanmak ve motivasyonlarını koruyarak sınav başarılarını arttırmak için neler yapabilirler.  Öncelikle henüz bir hedef belirlemeyen adayların mutlaka ilgi ve yeteneklerine uygun gerçekçi hedefler belirlemeleri gerek. İlgi ve yetenek çok önemli çünkü ilgi ve yeteneğiniz doğrultusunda yerleşeceğiniz bir program hem lisans eğitimi süresince hem de iş yaşamınız boyunca mutlu olmanızı, işinizi sevmenizi ve başarılı olmanızı sağlayacak anahtardır. Nitekim istemediğiniz yeteneğinizin olmadığı, ilginizi çekmeyen bir program hayatınız boyunca sevmediğiniz bir işi yapmanıza ve mutsuz olmanıza neden olabilir. Puanı aldıktan sonra hangi bölümü seçeceğime karar veririm düşüncesi ise motivasyon kaybına neden olacaktır. Hedeflerin gerçekçi olması ise bir diğer önemli konu. Adaylar ın performanslarının çok üzerinde hedefler belirlemeleri halinde motivasyon kayıbı ve hayal kırıklığı yaşamaları olasıdır. Bu nedenle adayların hedefledikleri puanlara ulaşmak için sabırla ve küçük adımlarla yaklaşmaları,  hedeflenen asıl hedefe erişmek için küçük hedefler belirleyerek öncelikle bu hedeflerini  gerçekleştirmeleri gerekir.  şimdi küçük hedefelerimizin  neler olabileceği ve bunları nasıl gerçekleştirebileceğimiz üzerinde duralım.

 

1- Eksik konuları tamamlama ve tekrar etme

Bir testte sürekli benzer soruları yanlış yapıyorsanız bu konuyu tam olarak anlayamadığınız ya da konu eksiğiniz olduğu anlamına gelir. Bu durumda konuya geri dönmeniz ve konunun içeriğini tam olarak anlamanız gerekir. konuyu öğrenmeden test çözmek ya da test çözerken konuyu anlamaya çalışmak size zaman kaybettireceği için yanlış bir yöntemdir. bir konuyu öğrenmenin en etkili yöntemi tekrar etmektir. Tekrar edilmeyen konular unutulur  ve  test başarınızın düşmesine sebep olur. Belli bir plan dahilinde günlük haftalık ve aylık tekrarlar yapmanız konunun kalıcılığını artıracaktır.

 

2- Yanlış cevapları doğruya çevirme

Yanlış cevaplarımız doğruya çevirmeden sınav başarısını arttırmak söz konusu olamaz. Bu nedenle yanlış yaptığınız soruları test sayfaları üzerinde bırakmamalı öğretmenlerinizden yardım isteyerek doğrusunu öğrenmeli ve bir “yanlış cevaplanan sorular defteri” oluşturmalısınız. Yanlış cevaplandırdığınız soruları ve soruların çözümünü bu deftere yazıp haftalık tekrarlarla doğru sayısını arttırabilirssiniz.

 

3- Test cevaplama hızını arttırma

Test çözereken yanınızda mutlaka bir saat bulundurun ve test çözme hızınızı belirleyin. Testteki soru sayısını test çözme hızınıza bölün ve bir soruyu  ortalama kaç dakikada çözdüğünüzü belirleyin. Örneğin 15 soruluk bir test i 30 dakikada çözüyorsanız  1 sooru çözerkenki ortalama hızınız 2 dakikadır ve bu hız yavaş olduğunuz ve sınavda zaman konusunda sıkıntı yaşayacağınız anlamına gelir. Yapmanız gereken kendinize bir  hız hedefi belirlemek olmalıdır. Mevcut hızınızı her seferinde bir kaç dakika erken bitirmeyi denemelisiniz.  Konuyu yukarıdaki örnekle açıklayalım. 30 dk 15 soru çözüyorsanız 15 soruluk başka bir testi 28 dakikada çözmeye çalışmalı bunu başardığınızda ise süreyi  tekrar kısaltmalısınız. Bunu yaparken unutulmaması gereken en önemli nokta sorunun tamamını okuyun ve  takıldığınız soruyu boş bırakın. Böylece test çözme hızınız artacaktır.

 

4- Tekrar eden olumsuz düşüncelerden kurtulma

Tekrar eden olumsuz düşünceler motivasyonunuzu düşürür. Bu düşünceler sınava yüklenen anlamla ilgilidir ve genellikle çevrenizdeki insanların başarısız olmanız halinde sizi yargılaması korkusundan kaynaklanır.  Bunları düşünceler sınav başarınızı arttırmaya bir katkı sağlamayacaktır ve sizi kaygı girdabına doğru çekecektir. Bu düşünceler yerine sınavı kazandığınızı  düşünün ve kendinize “başarabilirim”, “üstesinden  gelebilirim” şeklinde telkinlerde bulunun.  Belli düzeyde kaygının normal olduğunu ve sizi motive ettiğini aklınızdan çıkarmayın. Eğer kaygı düzeyiniz çok yüksek ise ihmal etmeyin ve mutlaka bir uzmandan yardım isteyin.

 

5- Bedenen hazır olma

Uyku düzeninize dikkat edin. Sınava hazırlandığınız süre boyunca çok geç saatlere kadar uyanık kaldığınızda bedeniniz buna alışır erken yatmak istediğinizde uykuya dalmada problem yaşarsınız.  Bu nedenle  22:30 gibi uykunuzu alabileceğiniz ve sınav yaklaştığında kolayca uykuya dalabileceğiniz  bir saate uyumak bedenen hazırlanmada önemlidir. Ayrıca  çok fazla uyumaktan ve yemek yemekten (özellikle geç saatte) kaçının. Günde yarım saatlik bir yürüyüş ya da spor yapmak da bedenen sizi zinde tutacaktır ve halsizlik hissini azaltacaktır.

 

Adayların kalan süreyi daha verimli kullanarak başarıyı sağlamaları yalnızca istemeleri ve yeterince çalışmarına bağlı. İstenildiğinde ve yeterince emek harcandığında başarının kapıları açılmış olur ve size sadece içeri girmek kalır.

kaynak: BUGÜN

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4256024/lys-oncesi-son-taktikler