KPSS'de ve Memur Alımlarında Sistem Değişiyor (Merkezi Yerleştirme Tamamen Kalkıyor)

 Memur alımlarında yeni dönem başlıyor.

Yeni Asır Gazetesinden Faruk Erdem'in kaleme aldığı yazısında, memur alımı ile ilgili yeni dönem için çalışmaların başlatıldığı belirtildi. Başkayan çalışmalarla merkezi yerleştirmelerin kaldırılacağı ve yerine sözlü sınavların geleceği belirtildi. Son dönemlerde hemene hemen tüm memur alımlarında uygulanan ve büyük tepkilere neden olan sözlü mülakatların artık tüm memur alımlarında uygulanacağı belirtildi.

Memur adaylarının girdiği merkezi sınav olan Kamu Personeli Seçme Sınavı ile direk alımlar tarih oluyor. Memur adayları, çalışmalarına devam edilen ve yakın zamanda hayata geçecek yeni çalışma ile KPSS'nin ardından sözlü mülakata girecek. İki sınavın ortalama puanı alınacak ve memurların atmaası bu puan sıralamasına göre yapılacak.

Gerekçe

Üzerinde çalışmaların devam ettiği bu çalışmada gerekçe olarak ise terör örgütü FETÖ'nün devlet kadrolarına sızmasını önlemek olduğu belirtildi.

Tüm Memur Alımlarına Geliyor

Son dönemlerde birçok memur alımında uygulanan sözlü mülakat, çalışmaların devam ettiği yeni düzenleme ile artık tüm memur alımlarında uygulanacak.

KPSS'de Değişiklik

Yapılacak yeni düzenleme ile KPSS'de genel kültür ve genel yetenek sınavında değişiklikler de düşünülüyor. B grubu kadrolar için KPSS'de sağlık personeli ve teknik bölümlerde alan bilgisi sınavının getirilmesi planlaması yapılıyor.

Tüm Bölümlere Alan Sınavı Geliyor

Yeni sistemde kamu kurum ve kuruluşlarında görev alacak teknik personel ile mühendisler ve mimarlar için de alan bilgisi sınavı gelecek. Diğer mesleklerin de alan bilgisi sınavına girmesi için düğmeye basıldı. Bununla birlikte genel kültür ve genel yetenekte değil, kendi alanında başarılı olanlar memur olacak.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

- KPSS Cafe, KPSS bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4255881/kpssde-ve-memur-alimlarinda-sistem-degisiyor-merkezi-yerlestirme-tamamen-kalkiyor