Güneydoğu'da Eğitim Öğretim Boykotu

Güneydoğu'da Eğitim Öğretim Boykotu

Aralarında DBP, Kürdi-Der ve Eğitim-Sen'in de yer aldığı bazı sivil toplum kuruluşu ve siyasi partilerce "anadilde eğitim" için okulların boykot edilmesi kararı Güneydoğu'da Hakkari dışında pek ilgi görmedi.

Yeni eğitim öğretim yılı bölgedeki illerde düzenlenen törenlerle başladı. Okulların bahçelerini dolduran öğrencilerin ve velilerin heyecanlı olduğu görüldü.

Öğrenciler yaz tatili süresince ayrı kaldıkları arkadaşları ve öğretmenleriyle hasret giderdi.
Diyarbakır

Bin 552 okulda 508 bin öğrencinin ders başı yaptığı ilde yeni eğitim ve öğretim dönemi Kayapınar Şehit Öğretmen Ayşe Numan Konakçı İlkokulu'nda düzenlenen törenle başladı.

Vali Mustafa Cahit Kıraç, eğitim öğretim yılının yeni başlaması dolayısıyla okula devamsızlık konusunda net bir rakam vermek için erken olduğunu kaydetti.

Diyarbakır'da her yıl çok sayıda öğrencinin mevsimlik işçi olarak çalışan aileleriyle başka bölgelere göç ettiğini ifade eden Kıraç, dolayısıyla bu öğrencilerin okula diğer akranlarına göre biraz daha gecikmeli başladığını belirtti.

Kıraç, devamsızlık konusunda ciddi bir eksiklik olacağını düşünmediklerini dile getirdi.
Diyarbakır'da öğrenciler halk oyunu gösterisi sundu

Şırnak

Kentte eğitim öğretim yılı Kumçatı Yatılı Bölge Ortaokulu'ndaki törenle başladı.

163 bin 473 öğrencinin eğitim öğretim göreceği ilde boykot kararına uyulmadığı belirtildi.

Vali Vekili Mustafa Akgül, şu ana kadar boykota ilişkin özel bir durumun sözkonusu olmadığını söyledi.

İlde boykot kararına uyarak okula gelmeyen öğrenci bulunmadığını ifade eden Akgül, "Net bir şekilde belirtirim ki boykotun şu anda bizde karşılığı yok. İlimizde eğitim öğretime katılım önceki yıllarda olduğu gibi normal" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Alagöz ise okulların açıldığı ilk hafta öğrencilerin bir kısmının tatilde veya köyde olduğu için katılım gösteremediğine işaret ederek, bu nedenle her eğitim öğretim yılının ilk ayında yüzde15 düzeyinde bir devamsızlığın yaşandığını dile getirdi.

Siirt

98 bin öğrencinin eğitim öğretim göreceği kentte yeni eğitim öğretim yılı Sancaklar İlköğretim Okulu'nda düzenlenen törenle başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Fethi Suay, Siirt ve ilçelerinde vatandaşların boykota uymadığını, velilerin çocuklarıyla birlikte eğitim öğretimin devamlılığını seçtiğini söyledi.

İlde yeni eğitim öğretim yılının sorunsuz şekilde başladığını ifade eden Suay, öğrencilerin ve velilerin heyecanla sabahın erken saatlerinden itibaren okullara geldiğini belirtti.

Suay, "İlk gün olmasına merkez ve ilçelerde eğitim ve öğretime yoğun katılım oldu. İlde bazı kesimler tarafından uygulanmaya çalışılan boykot kararına uyulmamış okullarımız sorunsuz bir şekilde eğitim vermeye başlamıştır" diye konuştu.

Batman

Batman'da Mehmet Emin Şimşek İlkokulu'nda düzenlenen törenle 4 bin 360 derslikte, 170 bin 130 öğrenci eğitim öğretime başladı.

Bazı kesimlerce yapılan okulları boykot çağrısına rağmen ilde eğitim öğretimin sorunsuz başladığı görüldü.

Bu arada Bingöl ve Mardin'de de eğitim öğretim yılı düzenlenen törenlerle coşkulu bir şekilde başlarken, okullara yoğun katılım olduğu görüldü.
Hakkari - Bitlis - Van
Bir haftalık okul boykotu' çağrısına en çok Hakkari'de uyuldu. Kent merkezinde öğrencilerin yüzde 90'a yakın bölümü ders başı yapmadı. Boykota Bitlis'te uyulmazken, Van'ın daha çok kenar mahallelerinde öğrenciler okula gitmedi. Van'daki boykota katılım oranın yüzde 10'a kaldığı belirtildi.

Hürriyet

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4255534/guneydoguda-egitim-ogretim-boykotu