Terör Van'daki turizm fuarını da vurdu

VAN (AA) - Van'da Doğu Anadolu Bölgesi'nin tanıtımının yapıldığı "Doğu Anadolu Turizm Fuarı" da yaşanan terör olaylarından olumsuz etkilendi.

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi'nde eylül ayında yapılması planlanan fuara daha önce katılacağı bildirilen 30 firmanın artan terör saldırıları nedeniyle sözleşmelerini iptal ettirdiği bildirildi.

Ajans Asya Organizasyon ve Fuarcılık Anonim Şirketi'nce 10-13 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılması planlanan, 90'ın üzerinde yerli ve yabancı kurum, kuruluş, şirket, acente ve firmayı ağırlamaya hazırlanan "Doğu Anadolu Turizm Fuarı"nda 30 katılımcının sözleşmesini iptal etmesiyle bölgenin tanıtımı bu yıl az sayıda firma tarafından yapılacak.

"Turizm bölgede kan kaybediyor"

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, AA muhabirine, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Doğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu üyeleri ve kentte faaliyet yürüten turizm işletmecilerinin bir süre önce bölgede yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile getirdiğini anımsattı.

Doğu Anadolu Turizm Fuarı'nın bu yıl beşincisini düzenlemeye hazırlandıklarını anlatan Takva, fuara katılım konusundaki istek ve arzunun önceki yıllar düzeyinde gerçekleşmediğini söyledi.

"Biz neye mal olursa olsun, fuar firması da büyük bir risk ve zararı göz önüne alarak bu fuarı yapma yönünde bir kararımız var" diyen Takva, şöyle devam etti:

"Sözleşme imzalayan özellikle il dışından gelecek birçok firma, turizm il müdürlükleri, kamu kurum ve kuruluşları temsiliyetinde de azalmalar olduğu, sözleşmelerin iptal edildiği yönünde bilgiler aldık. Şirket yetkilileri ile yaptığımız görüşmede, son günlerde 30'a yakın katılımcının sözleşmelerini iptal ettirdiğini ve bu yıl düzenlenecek turizm fuarına katılmama yönünde bir anlayış geliştirdiklerini ifade ettiler. Buna rağmen bir değerlendirme yapmamız gerekiyordu ve biz neye mal olursa olsun ki fuar firması da büyük bir risk ve zararı göz önüne alarak bu fuarı yapma yönünde bir kararımız var. Biz de bu konuda gereken desteği sağlayacağız. Nihayetinde hayat devam ediyor. Biz bu hayatın olağan akışı içerisinde bu olağanüstü durumların bir an önce sonlandırılması çağrımızı da yeniliyoruz."

"Olağanüstü durumlarda olağanüstü cesaret sergilememiz gerekiyor"

İş dünyası olarak olağan dönemlerden daha fazla sahiplik ederek hayatın doğal akışını düzenlemeleri gerektiğini ifade eden Takva, şunları söyledi:

"Fuarımızı yapacağız. Katılım ne düzeyde olur bilmiyorum. 90 civarında katılımcı olacağını biliyorduk. Şu anda 58 civarında katılımcı var. Belki bu arada yeni iptaller ve katılımdan imtinalar da olabilir. Ama bir hol dahi olsa biz turizm fuarımızı gerçekleştireceğiz. Sebebi, bölgemizde olan çatışmalı ortamın yaratmış olduğu olumsuzluklardır. İş dünyası da turizmciler de böylesi bir ortamda fuara katılmanın çok doğru olmadığı düşüncesindeler. Ama haklı olsalar bile bizim olağanüstü durumlarda olağanüstü cesaretli, tutum ve davranışlar sergilememiz gerekiyor." 

Kobani olayları iptal ettirmişti

Van'da geçen yıl DAEŞ'in Kobani'ye (Ayn el Arap) yönelik saldırıları bahane edilerek gerçekleştirilen izinsiz gösteriler nedeniyle kentin tanıtımı açısından büyük önem taşıyan 4. Van Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı, 21. Van Asya İpekyolu Sanayi ve Ticaret Tedarikçileri Fuarı ve 2. Van Kitap Fuarı da iptal edilmişti.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4255001/teror-vandaki-turizm-fuarini-da-vurdu