'Dershanelerde çalışan formasyonsuz gençlerin sesini duyun'

 

"Sayın GÜÇLÜ

 

2001 yılında Trakya Üniversitesi fen-edebiyat fakültesi,Türk dili ve edebiyatı bölümüne girdim.2006 yılında mezun oldum.Biz okurken üniversitemiz bizlere pedagojik formasyon dersi vermedi.Mezun olduktan sonra ''Ales'' sınavı...

 

"Sayın GÜÇLÜ

 

2001 yılında Trakya Üniversitesi fen-edebiyat fakültesi,Türk dili ve edebiyatı bölümüne girdim.2006 yılında mezun oldum.Biz okurken üniversitemiz bizlere pedagojik formasyon dersi vermedi.Mezun olduktan sonra ''Ales'' sınavı sonuçlarına göre pedagojik formasyon eğitimi alınabiliyordu.Kontenjanlar talebin onda biri olduğundan bir türlü pedagojik formasyon alamadım. 

 

Daha sonra YÖK aldığı kararla fen-edebiyat fakültesi 4.sınıflarına pedagojik formasyon dersi koydu..Bir yıl sonra ise bu uygulamayı iptal etti..Şu an 4.sınıfta olanlar bu fırsattan faydalandılar ve dersleri aldılar. 

 

YÖK aldığı diğer bir kararla da üniversitelerin pedagojik formasyon programı açmasına izin verdi.Ama YÖK 'ün verdiği kontenjan yine talebin onda biri kadarıdır. 

 

Buradaki asıl haksızlık mevzu üniversiteden üniversiteye değişen kat sayılardır. Diplomalarımız da 4 'lük sistem ve bunun karşılığı olarak 100' lük sisteme göre akademik puanlamalarımız var. Bir üniversiteden 2.50 ortalama ile mezun olan bir öğrencinin yüzlük sistemdeki puan karşılığı mesela 70 iken, başka bir üniversiteden mezun olan kisinin 2.50 lik ortalamasının yüzlük sistemdeki karşılığı 80 olabiliyor. Hatta akademik ortalaması 2:00 olan başka bir üniversiteden mezun olan öğrencinin yüzlük sistemdeki ortalaması bile benim ortalamamdan fazla olabiliyor. Şu an birçok üniversite pedagojik formasyon eğitimi için öğrenci alımlarını 4' lük sistem değil de yüzlük sisteme göre yapıyor. Haliyle ortaya üniversitelerin katsayı farklılığından doğal büyük bir adaletsizlik çıkıyor. Başka bir Üniversıte ise sadece 4 'lük sisteme göre değerlendirme yapıyor...Örneğin ben ATILIM üniversitesine başvurumu yaptım ama sıralamaya giremedim.....Ortalaması 3:00 olan bir ğgrencinin ortalaması 65 iken benim 2:58 ortalamamın karşılığı 71 veATILIM üniversitesi 100 lük sısteme göre degil de 4 'lük sisteme göre alım yaptığı için ben bu üniversiteye de girememiş bulunuyorum......Ortada büyük bır kargaşa ve haksızlık var ama kimseye sesimizi duyuramıyoruz.....Turkiye'nin birçok yerinde binlerce öğretmen dershanelerde çalışıyor ve formasyon derslerini almadan hiçbir şekilde özel okullarda çalışamıyor,devlete atanamıyoruz.....Bizler sesimizi kimseye duyuramadık ve son çare olarak AİHM 'ye gitmekten başka çaremizin olmadığına karar verdik..... 

 

Sayın GÜÇLÜ diploma ortalaması ile formasyon derslerini verme fikri 2009 yılında doğdu ve bu yıldan beri bu şekilde öğrenci alımı yapılmaktadır.....Bizler ise 2009' dan önce mezun olduk.....Bu buyuk bir adaletsizlik doğuruyor ;çünkü 2009 dan sonra üniversiteler kendi öğrencilerine çıkar sağlamak için şişirme notlarla öğrencilerim akademik ortalamalarını yükseltiyorlar.....Bu konu hakkında gazetelerde birçok kısı yazı yazdı ama ne yazık ki ( YÖK de dahil) dikkate alan olmadı..Siz de bırkaç hafta önce bununla ilgili bır yazı yazmıstınız ve ben o yazıyı aynen kopyalayarak Sinop mılletvekılımız ENGIN ALTAY'A mesamla bırlıkte gonderdım....ekılımız de ertesı gun meclıse soru yonergesı gonderdı..maılımde o yonergeye de yer verdım..ınceleyebılırsınız....Dersanelerde çalışan formasyonsuz bırcok gencın sesını duymanız ve bıze destek vermenız umuduyla...   saygılarımla"

 

 

egitimajansi.com

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4254604/dershanelerde-calisan-formasyonsuz-genclerin-sesini-duyun