Son Dakika Kaliforniyum Elementi Açıklaması (Kaliforniyum Nedir , Ne İşe Yarar?)

Önceki gün Ankara'de ele geçirilen ve piyasa değeri 70 milyon dolar olduğu açıklanan Kaliforniyum maddesi ile ilgili Türkiye Atom Enerjisi Kurumundan bir açıklama geldi.

Türkiye Atom Enerjisi tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Ankara'da ele geçirilen ve nükleer içerikli olduğu açıklanan madde, organik tabanlı bir madde olup nükleer ve radyoaktif herhangi bir özellik taşımamaktadır"

1950 yılının Şubat ayında ilk kez Kaliforniya Üniversitesi'ndeki laboratuvarda küriyumun alfa parçacıkları (helyum iyonları) ile bombardıman edilmesiyle üretilmiştir.

Normal basınç altında biri 900 °C'nin üstünde ve diğeri 900 °C'nin altında olmak üzere iki farklı kristal yapıda bulunan Kaliforniyum maddesi, oda sıcaklığında hava ile temas ettiğinde yavaşça matlaşmaktadır. Kaliforniyum'un gramı 4 milyon dolardan satılmaktadır.

NE İŞE YARAR?

Kaliforniyum, nükleer araştırmalarda fisyon parçacıkları kaynağı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca nötron kaynağı olarak, petrol kuyularında nem ölçüm aygıtlarında ve altın ya da gümüş araştırma çalışmalarında da kullanılan bir elementtir.

KPSSCAFE.COM.TR  | ANKARA

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4253570/son-dakika-kaliforniyum-elementi-aciklamasi-kaliforniyum-nedir-ne-ise-yarar