'Çanakkale ve Bursa'da Genelev Olarak Kullanılan Camiler Var' Demişti Soruşturma Başlatıldı

'Çanakkale ve Bursa'da Genelev Olarak Kullanılan Camiler Var' Demişti Soruşturma Başlatıldı

ÇOMÜ TV ve Radyosunda 20 şubatta 2. Abdülhamit'in vefatının 100'üncü yıl dönümü sebebiyle gerçekleştirilen bir programa katılan İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr.  Abdullah Akın, "12 Haziran 1924'te camiler kapatılıyor, düşünebiliyor musunuz? Camiler satılıyor. Çok özür diliyorum, Çanakkale ve Bursa'da genelev olarak kullanılan camiler var" demiş, büyük tepki çekmişti.

Söz konusu açıklamalarla ilgili ÇOMÜ'nün resmi sitesinden bir duyuru yapıldı. Açıklamaların kişinin kendisini ilgilendirdiğine, üniversitenin bu sözleri onaylamadığına yer verilen bilgilendirmede , söz konusu şahısla ilgili soruşturma başlatıldığı da belirtildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, "Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi olarak ilke, prensip ve düsturlarımızı buradan tekrar hatırlatmakta yarar görüyoruz. Gerek klasik tarih, gerekse yakın tarih ile ilgili kişisel görüşlerini ortaya koyan öğretim elemanlarının görüşleri, fikirleri, yorumları ve yaklaşımları tamamen ve hususi olarak kendilerini bağlar ve ne kurum olarak ne de akademik çerçeve olarak akademisyenlerimizin görüşlerinin ifadesi olarak değerlendirilemez; ne kurum, ne de öğretim elemanları olarak kimsenin iddialarının savcılığını üstlenecek durum ve konumda değiliz. Akademisyenlik her şeyden ve her durumdan önce, ön kabullerden soyutlanmayı ve ortaya atılan iddiaların delillendirilmesini ön şart kabul eder.

Bu da iddia sahibini/sahiplerini bağlar ve iddialar delillendirilinceye dek, ortaya atılanlar ancak şahsi, sübjektif, indi ve tek taraflı görüş, fikir, yorum ve yaklaşım olarak kabul edilirler; Bununla birlikte kişiler, ortaya attıkları iddialar ile ilgili olarak şahıslar veya hukuk açısından sorumlulukları kendilerini bağlar ve kurumsal olarak herhangi bir sorumluluk ve savunma yükümlülüğünü baştan ve ilkesel olarak reddederiz. Kısaca, gündem konusu haline gelen mevzubahis öğretim üyesinin görüşleri veya iddiaları sadece kendisini bağladığını, kurumsal olarak görüşlerini veya iddialarını kabul etmediğimizi ve edemeyeceğimizi ve ilgili şahıs ile ilgili olarak da gerekli idari inceleme-soruşturma süreçlerinin başlatıldığını tekraren belirtmek isteriz. Kamuoyuna saygıyla arz ederiz." ifadelerine yer verildi.

KPSSCAFE - ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4252339/canakkale-ve-bursada-genelev-olarak-kullanilan-camiler-var-demisti-sorusturma-baslatildi