Çakarlı Otomobil Krizi! İstanbul İl Milli Eğitim Müdürüne Savcılık Soruşturması!

Çakarlı Otomobil Krizi! İstanbul İl Milli Eğitim Müdürüne Savcılık Soruşturması!
 

İstanbul Valiliği'nin söz konusu soruşturmaya izin verip vermeyeceği merak ediliyor.  Sözcü'de yer alan habere göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu, Polis Memuru N.Ç'nin şikayetini işleme koyarak şikayete konu olan İl Emniyet Müdür Yardımcısı M.Ç ve İl milli Eğitim Müdürü hakkında soruşturma başlattı. İstanbul'da başpolis olarak görev yapan N.Ç. suç duyurusunda yaşadıklarını şu şekilde anlatmıştı.

GÖREVLİ OLDUĞUM NOKTADAN YAZILI EMİRSİZ KOVULDUM, DİĞER POLİS MEMURLARININ ÖNÜNDE KÜÇÜK DÜŞÜRÜLDÜM

N.Ç,  28 Şubat'ta Avrasya Tüneli Avrupa girişi Yenikapı uygulama noktasında emniyet şeridini kullanan çakarlı aracı durdurduğunu, burada aracın çakar lambalarının açık olduğunu ve hızlı gittiğini söyledi. Polis memuru camları film kaplı otomobil içindeki kişilerden kimlik istedi fakat İl Milli Eğitim Müdürü iddialara göre ' İl Milli Eğitim Müdürüyüm, Sen Milli Eğitim Müdürünün görevini biliyor musun, senle görüşürüz' dedi. N.Ç, "Araç ve şahıslar olay yerindeyken asayiş şube müdürlüğüyle yaptığım telefon konuşmasında ilgili şahıslar hakkında herhangi bir işlem yapmamam istendi. Ben de 'Kanun ve yönetmelikler ne emrediyorsa onu yapacağım' dedim. Daha sonra uygulama noktasına İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı M.Ç. ve Fatih İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı B.B. gelerek bana 'Sen kimsin bu araca işlem yapıyorsun? Hadi git burdan' diyerek beni görev yerimden kovarak görevimi yapmamı engelledi. Ben de kendisine 'Emri yazılı verin uygulayayım' dedim. Araç kontrol yapılmadan bırakıldı, araç olay yerinden ayrılıp Avrasya Tüneli'ne girdi. Bunun üzerine olayla ilgili tutanak tuttum. Polise karşı gelerek kimlik vermeyen, aracını aratmayan, beni görevim başında tehdit eden araçtaki iki şahıstan ve bu iki şahıs hakkında işlem yaptırmayan, İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı M.Ç. hakkında kolluk kuvvetinin görevini engeleme, görevli olduğum noktadan yazılı emir olmadan beni kovması, diğer polis memurları karşısında küçük düşürülmemden dolayı davacı ve şikayetçiyim." dedi.  

O VATANDAŞ , İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜYMÜŞ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'yse konuyla ilgili yaptığı açıklamada şahsın İl Milli Eğitim Müdürü olduğuna değinmeden, "Olayın 28.02.2018 günü İlimiz Fatih ilçesi Avrasya Tüneli Avrupa Yakası girişindeki kontrol noktasında meydana geldiği, görevlilerimiz tarafından 'Usulsüz Çakar Kullanımı' nedeniyle durdurulan bir aracın makul sürede gerekli cezai işlemin uygulanıp 7 gün içerisinde çakarlarını söktürmesi tebliğ edilerek gönderilmesi gerekirken, işlem yapılmadan 50 dakika bekletildiği, ilgili başpolis memuruna telsiz ve telefon vasıtasıyla ulaşılamaması üzerine sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısının kontrol noktasına gelerek durdurulan araca cezai işlemi uygulatıp gerekli tebligatı yaptırdıktan sonra uygulama noktasından gönderdiği belirlenmiştir. İlgili başpolis memuruna uygulama noktasından sorumlu olmasına rağmen durdurulan aracı işlem yapmadan 50 dakika bekleterek vatandaşa kötü muamelede bulunması, görev yerinde personelin yoklamasını almaması ve görev yerine gelmediği belirlenen 5 personeli üstlerine bildirmemesi hususlarından idari soruşturma başlatılmış, Valilik Makamınca hakkında 'Görevden Uzaklaştırma' tedbiri uygulanmıştır." ifadelerini kullanmıştı.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4252042/cakarli-otomobil-krizi-istanbul-il-milli-egitim-mudurune-savcilik-sorusturmasi