Görevden Almalar Cadı Avına Dönüşecek Mi?

Milletvekillerinin ve bazı kesimlerinin görevden almalar “cadı avı”na dönmesin sözlerinin ardından ve yine siyaset dünyasının “kurunun yanında yaş da yanmasın” söylemine uyulmaya çalışılıyor.

FETÖ’ye ilgisi ve yakınlığı olup da herhangi bir eylemine ve suça bulaşmayan kişilerle ilgili neler yapılabileceği üzerinde duruluyor. Daha önce dershane, banka, sendika, yurt vb. cemaat bağlantısı olup da herhangi bir suçu bulaşmayanların meslekten atılıp atılmayacağı önümüzdeki günlerde kesinlik kazanacaktır.

Son gelişmeler ışığında mevcut durumu şu şekilde analiz edebiliriz:

1) Yaklaşık 15 günden beri kamuda açığa alma işlemleri sürüyor. Sadece meslekten atılan askerler KHK'de iki defa yayımlandı, bunun dışında diğer kurumlarda henüz resmi olarak meslekten atma işlemleri başlamadı. Önümüzdeki dönemde diğer kurumlardan da resmi adımlar gelecektir.

2) Sabah gazetesinin dünkü haberinde suça bulaşmamış olanların kadrolu değil de özel sözleşmeli statüde çalıştırılacağı ifade edilmiştir. Bizler de açığa alınanların içinde suçsuz olanların tekrar mesleğine döneceğini yazmıştık ama bugünkü haberde FETÖ bağlantısı olup da suça bulaşmayanların sözleşmeli olacağı yazmaktadır.

3) Şu ana kadar 70 bin civarında görevden almalar gerçekleştiği ifade edilmekteydi.  Dün bir internet sitesinde de yazdığı üzere bunun 21 bini özel kurumlarda çalışan öğretmenlerdir. Bunların lisansı iptal edilmiş oldu, bunlar kamuda zaten çalışmıyordu. Dolayısıyla görevden alınanlar 70 bin değil, 50 bin civarındadır.

4) Şu ana kadar 50 bin kişinin görevden alındığını varsaydığımızda bunun kaçının meslekten atılacağını şu an için bilmek zor. Net olarak kriterleri bilemiyoruz. Ama gelişmeler gösteriyor ki meslekten atılacak kişi sayısının şu anki sayılardan epey az olacağı yönündedir. Yani bir cadı avı filan olmayacaktır.

5) 15 Temmuz’a kadar cemaat içinde olup da darbe girişimin ardından demokrasi meydanlarına çıkanların yani cemaatten koptuğunu, darbeyle bir ilişkisinin olmadığını eylemleriyle gösteren kamu görevlileri için nasıl bir işlem yapılacağı şimdilik bilinmiyor.

Özetle; Gelişmeleri memur adaylarına lehine düşündüğümüzde şu an büyük bir atama müjdesi diyebilecek durumda değiliz. Net olmayan durumlar var. İlerleyen günlerde tabloyu net olarak görebiliriz. Meslekten çıkarma işlemleri sonucunda ne kadar kişinin atılacağını ve hangi kadroların boşalacağını da ilerleyen günlerde göreceğiz.

NOT: Kpsscafe.com.tr tarafından hazırlanan bu haber  “www.kpsscafe.com.tr” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

- KPSS Cafe, Kamu bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4250990/gorevden-almalar-cadi-avina-donusecek-mi