Hayatlarını mülteci olmak için tehlikeye atıyorlar

İZMİR (AA) - Dünyanın pek çok bölgesindeki iç karışıklık, savaş, siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklar, bazı ülkelerde yaşayanları, vatanlarını terk etmeye zorluyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Suriye, Afganistan ve Myanmar başta olmak üzere ülkelerini terk etmek zorunda kalanlar, Avrupa'da mülteci olabilmek için zorlu yollardan geçmeyi göze alıyor.

Satabildiklerini satıp, o güne kadar yaşadıkları hayattan yanlarına çok az şey alabilenlerden özellikle Afrika ve Asya'daki ülkelerinden yola çıkanlar, genelde "umut rotası"nı, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yönlendiriyor.

Her geçen yıl artan mülteci akınında, Türkiye de yer aldığı coğrafyanın doğal sonucu, yasa dışı göç ve göçmen kaçakçılığında, transit ve hedef ülke konumunda bulunuyor.

Yunanistan aracılığıyla AB'de mülteci olmayı hedefleyenler, uzaklığı 1 ila 5 mil arasında değişen Sisam, İstanköy, Sömbeki, Sakız ve Midilli adalarına, genelde kapasitesinin üzerinde kişiyle dolan, birisinin paniğiyle her an alabora olabilecek lastik botlarla geçmeye çalışıyor.

Ayrıca geçiş için kullanılan deniz araçları arasında, fiber, ahşap ve sürat teknelerinin yanı sıra jet ski ve şambrel de bulunuyor.

Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarılanlardan bazıları ise yasa dışı göçmenleri bekleyen tehlikelerden birinin de Yunanistan'a ait askeri botların, kapasitesinin üzerinde insan taşıyan lastik botları delip, motorlarını alarak kaderlerine terk ettiklerini iddia ediyor.

Tüm güçlüklere rağmen karşı kıyıya geçebildiğine sevinenler, kısa sürede Yunan güvenlik güçlerince yakalanıyor. İşlemlerinin tamamlanmasını yetersiz barınma ortamında bekleyenler, daha sonra sığınma talepleri olumlu veya olumsuz yanıtlanana kadar daha iyi yaşayabilecekleri bekledikleri ya da kendilerinden önce giden yakınlarının bulunduğu ülkelere geçiyor.

Kurtarıcı, Sahil Güvenlik ekipleri 

Kaçak geçiş teşebbüsleri, özellikle yaz aylarında hava ve denizin sakin olduğu dönemlerde yoğunlaşıyor.

Türk Sahil Güvenlik ekipleri, hem yasa dışı geçişleri engellemek hem de işler yolunda gitmeyince deniz üzerinde yaşam mücadelesi veren aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu yasa dışı göçmenleri kurtarmak için aralıksız devriye geziyor.

Kurtarılan kişi sayısındaki artış da umut yolculuğuna çıkanlardaki artışı göstermesi açısından dikkat çekici.

Geçen yılın tamamında Ege Denizi'nde yasa dışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalışan 12 bin 884 kişiyi kurtaran Sahil Güvenlik ekipleri, yıl başından 12 Ağustos'a kadar Ege Denizi'nde 31 bin 846 kaçağı kurtardı.

Ekipler, 2013 yılında 6 bin 937'si Ege Denizi'nde, toplam 8 bin 47 kişiyi yakalamıştı. Kurtarılan kaçak sayısı, 2012'de 2 bin 531, 2011'de ise 546'ydı.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4250263/hayatlarini-multeci-olmak-icin-tehlikeye-atiyorlar