İİBF Mezunları Öğretmen Olabilir Mi? Öğretmen Olmak İçin Neler Yapılır!

İİBF mezunları atama yapılmadığı için formasyon alarak öğretmenlik yapabilecekler mi?

119 sayılı kararda lisans mezunu olanlar resmi hem de özel okullarda görev yapabilecekler.Kararda bahsedilen bölümler öğretmenlik atamaları yapabilecek.

Karar için Tıklayınız.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Hukuk Fakültesi ve Kamu Yönetimi bölümü mezunlarının öğretmen olabilecekler. Öğretmen olabilmeleri için tezsiz lisans mezunları olmaları gerekiyor.

Kararın 15. maddesinde;

“Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programına Alınacaklar

Madde 15 – Bakanlık ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile düzenlenen alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans ya da pedagojik formasyon programlarına, ek çizelgede yer verilen yüksek öğretim programlarının hangilerinden mezun olanların alınacağı öğretmen ihtiyacı çerçevesinde Personel Genel Müdürlüğü ile Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğünün teklifi doğrultusunda Kurulca (Talim ve Terbiye Kurulu) belirlenir” şeklinde yer alıyor.

2006dan bu yana öğretmenlik için kontenjan açılıyor.Karar ihtiyaçlara göre değişiklik gösterebilir.

Kararın 16. maddesinde geçici bir hüküm veriliyor;
“(Ek:17/09/2007 tarihli ve 155 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı) Bu Kararın yürürlüğe girmesi ile öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programları arasından çıkarılan programlara devam eden veya bu programlardan mezun olanların atanmalarına devam edilir.” 

Kpsscafe.com.tr|BURSA

- KPSS Cafe, Kamu bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4249536/iibf-mezunlari-ogretmen-olabilir-mi-ogretmen-olmak-icin-neler-yapilir