Artık Tırnak İşareti Kullanmayacağız!

Türk Dil Kurumu, geçtiğimiz gece çok önemli bir açıklama yaptı! Herkesi şaşırtan açıklamanın detayları belli oldu!

Türk Dil Kurumu, kesme işaretinin kullanımı ile ilgili önemli bir değişiklik yaptı. Artık çoğu yerde tırnak işareti kullanılmayacak.

Türk Dil Kurumu, özel isimlerde ve yer isimlerinde kullandığımız tırnak işareti ile ilgili büyük bir değişiklik yaptı. Artık kurum, kuruluş, birleşim, oturum, kurul ve işyeri adlarına gelen ekler tırnak işareti ile ayrılmadan direkt olarak yazılacak.

Yani kesme işareti ile ayrılan kısım artık doğrudan yazılacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne olarak yazdığımız kelimeyi artık Türkiye Büyük Millet Meclisine olarak yazacağız. Aynı zamanda Anıtkabire, Türk Dil Kurumuna, Etnografya Müzesine, Meclisi olarak yazacağız.

Türk Dil Kurumunun bu düzenlemesi özel isimleri ve kısaltmaları içerisinde barındırmıyor. Böylece şehir adı, insan adı yahut bir kurum adının kısaltması bu düzenlemenin içinde yer almıyor. Bu isimlere gelen ekler yine tırnak işareti ile ayrılıyor.

Yani TDK'nın, Recep Tayyip Erdoğan'ın, İstanbul'da, YÖK'ün, MEB'e, Atatürk'ü yazmaya devam edeceğiz. Türk Dil Kurumu'nun bu düzenlemesi yeni basılan yazım kılavuzlarına işlenecek.

Türk Dil Kurumu'nun düzenlemeleri bu şekilde tamamlandı.

Ülkemizdeki eğitim haberleri ve güncel haberleri en doğru ve en tarafsız şekilde öğrenmek isterseniz bizleri takip etmeye sosyal medyadan Facebook ve Twitter'dan da devam edebilirsiniz. Haberlerin sizlere daha kolay erişimi için cep telefonlarınıza android uygulamamızı yüklemenizi tavsiye ederiz.

Kpsscafe.com.tr

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4249391/artik-tirnak-isareti-kullanmayacagiz