Son Dakika: Azerbaycan 40 Saniye Boyunca Sallandı (5.1 Büyüklüğünde Deprem)

Son dakika haberi Azerbaycan'dan geldi. Alınan son bilgilere göre Azerbaycan'da 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldiği belirtildi.

Bölgeden edinilen son dakika bilgilerine göre, depremin yaklaşık 40 saniye sürdüğü ve Gürcistan’nın doğu kesiminde de hissedildiği öğrenildi. Depremin herhangi bir can kaybına veya hasara yol açmadığı bildirildi.

Deprem Şiddetleri ve Etkileri

Deprem Şiddeti 1 ile 4 Sallantılar zor hissedilir, binalar ve eşyalar zarar görmez.

Deprem Şiddeti 5: Bu şiddette pencere camları ve mutfak eşyaları zarar görür.

Deprem Şiddeti 6: Bu şiddet aralığında meydana gelen depremler, herkes tarafından hissedilir. Sıvalarda çatlaklar meydana gelir ve ağır eşyalar yerinden oynar.

Depremin Şiddet 7 : Bu şiddette bir depremde ayakta durmak oldukça zorlaşır ve eşyaların büyük bir kısmı hasar görür. Taş ve Kerpiç gibi zayıf maddeler ile yapılmış yapılarda hasar meydana geldi.

Depremin Şiddeti 8: Şiddeti sekiz ve üstü olan depremlerde ayakta duran kimse olmaz, araba kullanmak zorlaşır  ve binaların çoğunda büyük hasarlar meydana gelir.

Depremin Şiddeti 9 ve üstü: Binaların hemen hemen hepsi yıkılır, yeryüzünde büyük çatlaklar meydana gelir. Barajlarda büyük hasarlar olur. Heyelanlar olur ve raylar yerlerinden çıkıp dökülür.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4249072/son-dakika-azerbaycan-40-saniye-boyunca-sallandi-51-buyuklugunde-deprem