'Her bir vatandaşımız aynı şekilde eşittir'

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yayımladığı mesajla, Kurban Bayramı'nı tebrik etti.

Bayramın, Türkiye ile tüm İslam alemi ve insanlık için hayırlara vesile olmasını Allah'tan niyaz eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bayramlarımız, kardeşlik bilincimizi yenileme, aramızdaki muhabbet ve dayanışmayı pekiştirme vesilesidir. Bayramlar aynı zamanda bir gönül kazanma seferberliğidir. Ebedi kardeşliğimizi, tebrikler ve tekbirlerle yeniden ihya ettiğimiz bayram günlerinde, 78 milyon daha bir muhabbetle kucaklaşıyoruz" ifadesine yer verdi.

Sevginin, vefanın, sadakatin, fedakarlığın simgesi olan kurbanın ve Kurban Bayramı'nın anlamının çok iyi kavranması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu bayramda, muhtaçların hanelerine, muhabbet ve sevinç taşımalıyız. Kurban ibadetiyle bizden istenen, elimizle birlikte gönlümüzü de birbirimize açmak, gönülden verebilmektir. Bu günler, aynı zamanda hac ibadetinin ifa edildiği; dilleri, ırkları, tenleri, renkleri, kültürleri ve coğrafyaları farklı milyonlarca Müslüman'ın, Arafat Meydanı'nda, dualar eşliğinde, müstesna bir kardeşlik manzarası sergilediği günlerdir. Hac ibadeti için mübarek topraklarda bulunan kardeşlerimizi tebrik ediyor, haclarının ve kurbanlarının kabul olmasını diliyorum. Bayramın coşku ve mutluluğu, insanlık ailesinin bütün üyeleriyle, bütün kardeşlerimizle birlikte yaşanabilirse anlamlıdır."

Bugün barış ve huzura hasret kalan İslam coğrafyasının sokaklarında kurban değil, Müslüman kanı aktığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam dünyasının kadim şehirlerinin, dünün esenlik ve barış yurtlarının, bugün yaşanılması zor ve insanların terk ettiği beldeler haline geldiğini bildirdi.

"Bayram sevinci, kan ve gözyaşları arasında adeta kayboluyor..."

Erdoğan, Filistin, Suriye, Irak, Libya, Mısır, Yemen ve Myanmar'da kardeşlerimizin bayram sevincinin, kan ve gözyaşları arasında adeta kaybolduğuna vurgu yaparak, Kudüs'te, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'nın mahremiyetinin, İsrail askerleri tarafından ayaklar altına alındığına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Bölgemizle birlikte biz de ağır bir imtihandan geçiyoruz. Komşularımızdaki ateşi ülkemize taşımak, acıyla, çileyle, fedakarlıkla yoğrulmuş kardeşliğimizi dinamitlemek isteyenlerin maşa olarak kullandıkları eli kanlı terör örgütü, yeniden sahneye çıkma peşinde... Milletimizin arasına fitne sokmak, kardeşi kardeşe kırdırmak isteyenler, her gün yeni bir oyunla, yeni bir senaryoyla karşımıza çıkıyor. Hiçbir insani ve ahlaki değer tanımayan cinayet şebekesi mensupları, sokaklarda masum sivilleri, çocukları, yaşlıları, esnafı, kamu görevlilerini alçakça katlediyor. Tüm bu provokasyonların, saldırıların, tahriklerin gayesini çok iyi biliyoruz. Bölücü terör örgütünün ve destekçilerinin gayesi, aynı kıbleye yönelen, ortak bir geçmişi ve ortak gelecek hayallerini paylaşan kardeşleri birbirine düşürmektir.

Şunu asla unutmayalım, fitne tohumları ekilmeye çalışılan bu topraklar, dünyadaki tüm mazlumların son sığınağıdır. Eli kanlı katillerin taşeronluğuyla bölünmek, parçalanmak istenen bu ülke, hepimizin ebedi yurdudur. Bu ülkede yaşayan her bir vatandaşımız aynı şekilde eşittir, aynı şekilde değerlidir; aynı haklara, aynı özgürlüklere sahiptir. Bizler, tarih boyunca birbirimize verdiğimiz kıymetle, ortaya koyduğumuz birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhuyla, sağduyunun aydınlığıyla sıkıntılı dönemleri hep birlikte aştık. İnşallah, bugün ve gelecekte de aynı basireti, aynı iradeyi yine hep birlikte göstereceğiz."

Kurban Bayramı'nın, bu güzel günlerin müjdecisi olmasını temenni ettiğini vurgulayan Erdoğan, selamlaşarak, musafaha ederek, kucaklaşarak, kurbanları paylaşarak ve ikramda bulunarak bayram sevincinin çoğaltılması gerektiğini belirtti.

Araç sürücülerine uyarı

Erdoğan, aile büyüklerinin hayır dualarını alırken, evrelerin neşesi olan çocukları sevindirirken, öksüzlerin, yetimlerin ve gariplerin de asla unutulmamasını isteyerek, evinde ve yatağında ziyaretçi bekleyenlerin de hatırlanması gerektiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

"Kimsesizlerin, ihtiyaç sahiplerinin kapılarını çalmalı, yüzlerinin gülmesine ve ümitlerinin yeşermesine vesile olmalıyız. Millet olarak, son 4 yıldır, ülkemize sığınan 2 milyonun üzerindeki Suriyeli ve Iraklı misafirimize sahip çıktık; soframızı onlarla paylaşarak tüm dünyaya insanlık dersi verdik. Bu bayramda da evlerini, yurtlarını, topraklarını terk etmek zorunda kalan, vatan hasreti çeken muhacir kardeşlerimizi ihmal etmeyelim.

Sevgili vatandaşlarım; her biri birer kahramanlık ve fedakarlık abidesi olan şehitlerimize, gazilerimize vefa borcumuzu ne yapsak ödeyemeyiz. Aziz şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyor, gazilerimizi şükranla selamlıyorum. Sizlerden, bu bayramda özellikle, şehitlerimizin yakınlarını, kahraman gazilerimizi yalnız bırakmamanızı istirham ediyorum. Aynı şekilde, bayram ziyareti için yola çıkan tüm kardeşlerimden, trafik kurallarına riayet etmelerini, dikkatli şekilde araç kullanmalarını hassaten rica ediyorum.
Bu duygularla, kurbanlarımızın Allah katında makbul olmasını diliyor, huzur ve saadet dolu bir bayram geçirmenizi Rabbimden temenni ediyorum. Vatandaşlarımızla birlikte yurtdışında yaşayan kardeşlerimizin, soydaşlarımızın ve tüm İslam aleminin Kurban Bayramı'nı kutluyorum."

Muhabir: Barış Gündoğan

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4248128/her-bir-vatandasimiz-ayni-sekilde-esittir