Türkiye Motorlu Taşıt Sayısı nedir?

Dünyada olduğu gibi ülkemizdede motorlu taşıt sayıları yıllara göre sürekli artış göstermektedir. Aşağı yukarı her yıl trafiğe kayıtlı motorlu taşıt sayıları artmaktadır.

Ülkemizde acaba 2014 yılı itibariyle hangi türden kaçtane motorlu taşıt vardır?

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ülkemizde 2014 Yılı şubat ayı itibariyle Trafiğe kayıtlı araç sayısı şu şekildedir:

Toplam araç sayısı 18 Milyon 94 Bin 581 Adettir.

Trafiğe kayıtlı araç sayısı Şubat ayı sonu itibarıyla 18 094 581 oldu

 

Bu araçların oransal dağılımı ise şu şekildedir?

%51,9 otomobil,

%16,4 kamyonet,

%15,1motosiklet,

%8,7 traktör,

%4,2 kamyon,

%2,3 minibüs,

%1,2 otobüs,

%0,2 özel amaçlı taşıtlar

 

Görüldüğü üzere ülkemizdeki motorlu taşıtların yarısından çoğunu otomobiller oluşturmaktadır. Onu ise sırasıyla Kamyonet ve Motosiklet takip etmektedir.

Verilere bakıldığı zaman ülkemizdeki kayıtlı motorlu taşıtların en azını ise Özel amaçlı taşıtlar Otobüsler, Minibüsler ve Kamyonetler oluşturmaktadır.

Ülkemizdeki Traktör sayısı, Otomobil, Kamyonet ve Motosiklet'ten az iken, Kamyon, Minibüs ve Otobüs sayılarının toplamından dahi daha çoktur.

Ülkemizde Motorlu taşıt sayıları ilk olarak 1977 yılında 1 Milyon'un üzerine çıkmıştır. 2004 Yılında ise 10 Milyon'un üzerine çıkmıştır.

 

Azmi GÜNEŞ / Kpsscafe.com

NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu haber/makale  “www.kpsscafe.com.tr” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4247988/turkiye-motorlu-tasit-sayisi-nedir