Üniversiteye girişte birden çok sınav geliyor

1 Kasım seçimlerinden tek başına iktidar olarak çıkan Ak Parti, eğitim alanında yapılacak yeni reformlar için Meclis'in yemin töreni ve komisyonların oluşmasının hemen ardından çalışmalarına başlayacak.

Eğitim alanında dikkat çeken vaatlerin başında öğretmen akademisinin kurulması ile üniversite sınavının yılda en az 2 kez yapılması dikkat çekiyor.

İşte eğitim alanında yapılması düşünülen yenilikler

ANADİL EĞİTİMİNE ADIM

Akademide, öğretmenlere, anadili Kürtçe ya da Lazca olan öğrencilerle günlük konuşmalar yapabilecek kadar dil öğretilecek. Görev yaptıkları bölgenin kültürel değerleri, velilerle nasıl diyalog kuracakları, devamsız öğrencilerin okula devamının sağlanması gibi konularda öğretmenlere eğitimler verilecek.
MEB, eğitimde kalitenin ölçülmesi için de "Eğitim Kalite Endeksi" projesini hayata geçirecek. Bu sayede sınıf, okul türü, ilçe, il ve bölgeler düzeyinde Türkiye'nin eğitim kalitesi haritasını ortaya çıkaracak. Eğitim kaliteleri arasında büyük fark olan iller ve okullar için harekete geçilecek. YÖK ve MEB, üniversitelerin eğitim fakültelerini yeniden yapılandıracak. Eğitim fakültesi öğrenci veya mezunları için farklı fakültelerde çift ana dal veya yan dal yapma imkanı sunulacak. KPSS'de bütün alanlardaki öğretmen adaylarına alan sınavı yapılacak.

BİRDEN ÇOK ÜNİVERSİTE GİRİŞ SINAVI

Üniversitelere giriş sınavı yeniden formüle edilecek. YGS ve LYS'nin yılda birden çok yapılması ve en yüksek puanın üniversiteye giriş için kullanılması sağlanacak. YÖK, üniversitelerde 1 dönem uygulamalı, 2 dönem akademik eğitimi içeren üç dönem uygulamaları için de çalışmalara başladı. Ayrıca mevcut devlet ve vakıf üniversitelerinin yanı sıra özel üniversitelerin de kurulması için gerekli düzenleme yapılacak.
BURSLAR 400 TL OLACAK
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bursların 330 TL'den 400 TL'ye çıkarılacağını açıklamasının ardından Kredi Yurtlar Kurumu çalışmalara başladı. Burslara yapılacak zammın üniversitelerin ikinci dönemine yetiştirilmesi planlanıyor.

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4247564/universiteye-giriste-birden-cok-sinav-geliyor