Bakan Sarıeroğlu'ndan Genç İşsizlere İlişkin Önemli İstihdam Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bir yazılı açıklama yapıldı. Bakan Sarıeroğlu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "İstihdamda olmayan gençlerimizi istihdama kazandırarak rekabet gücümüzü artırabilir ve 2023 hedeflerimize ulaşabiliriz." dedi.

44 kuruluştan 59 gençlik temsilcisi ile Bakanlığın Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda düzenlenen "Genç İstihdam Buluşması" toplantısına katılan Bakan Sarıeroğlu, burada bir konuşma yaptı. Sarıeroğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, gençler, kadınlar ve engellilerin iş gücü piyasasına giriş ve devamına yönelik önemli çalışmalar yürüttüklerini belirterek, istihdamın artırılması için yeni yaklaşımlar üzerinde durduklarını söyledi.

Göreve geldikleri ilk günden bu yana gençler, kadınlar ve engelliler ile toplantılar düzenlediklerini kaydeden Bakan Sarıeroğlu, geliştirilecek politikalarda sosyal tarafların değerlendirmelerini önemsediklerini söyledi. Bakan Jüğlide Sarıeroğlu, 2002'den bu yana işe yerleştirilen genç sayısında 15 kat artış sağladıklarını ve yıllık ortalama 500 bin gence mesleki eğitim ve tecrübe imkanı sunduklarını vurgulayarak, "Nüfusu genç, dinamik bir ülkeyiz. Bunu ülkemiz açısından bir fırsat olarak görüyoruz." dedi.

Çalışmayanlara Odaklanıyoruz

Hükümet olarak istihdam alanındaki temel yaklaşımlarının daha fazla gence iş imkanı oluşturmak olduğunu belirten Çalışma Bakanı Sarıeroğlu, şu sözlerle konuşmasını sürdürdü:

"Gençlerimizin mesleki niteliklerini artırmak için yeni programlar geliştiriyor ve bu uygulamalarımızı çok detaylı bir şekilde analiz ediyoruz. İstihdamda olmayan gençlerimizi istihdama kazandırarak rekabet gücümüzü artırabilir ve 2023 hedeflerimize ulaşabiliriz. Çalışmayan, eğitim ve öğrenimde olamayan gençlerimize ayrı bir hassasiyetle odaklanıyoruz. Gençlerimizin iş hayatına katılımlarını kolaylaştırmak, iş deneyimini zenginleştirmek ve istihdama uzun vadeli entegrasyonlarını artırmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda, özel sektör ve kamu kurumlarımız ile sürekli istişareler gerçekleştiriyoruz."

Sarıeroğlu, Türkiye'nin nüfus yapısına bakıldığında iş gücüne katılan genç sayısının gelecek yıllarda artmaya devam edeceğini ifade etti.

Ekonomide gerçekleştirdikleri yapısal dönüşümlerle beraber özellikle özel sektörde istihdam yaratma potansiyelinin de arttığına işaret eden Sarıeroğlu, "Bu yüzden bundan sonra izleyeceğimiz yol haritasını gençlerimizle iş birliği içinde, onların da fikirlerini alarak belirleyeceğiz. Biz gençlerimize güveniyoruz." ifadesini kullandı.

Toplantı Konuları

Sivil toplum kuruluşları, işçi, işveren ve gençlik örgütleri ile üniversiteler ve ilgili kamu kurumlarının temsilcilerinin katıldığı toplantıda, gençlerin istihdamının artırılmasına yönelik katılımcıların görüş ve önerileri alındı.

Gençlerin eğitimden iş yaşamına geçişinin hızlandırılması konusunun değerlendirildiği toplantıda, dijitalleşmeyle birlikte gençlerin niteliklerinin dönüştürülmesine yönelik destek mekanizmaları tartışıldı.

Toplantıda ayrıca istihdamda ve eğitimde olmayan gençlere yönelik aktivasyon politikaları ile staj ve işbaşı eğitim programı uygulamaları ele alındı.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4247354/bakan-sarieroglundan-genc-issizlere-iliskin-onemli-istihdam-aciklamasi