PYBS Kılavuzu Yayınlandı...

 

Başvurular 11-22 Mart tarihlerinde yapılacak5,6,7,9,10 ve 11. sınıf öğrencileri 9 Haziran’da, 8. sınıf öğrencileri ise 8 Haziran’da sınava girecek.

 

 

 

2013-Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı  (PYBS) başvuruları, 11-22...

 

Başvurular 11-22 Mart tarihlerinde yapılacak5,6,7,9,10 ve 11. sınıf öğrencileri 9 Haziran’da, 8. sınıf öğrencileri ise 8 Haziran’da sınava girecek.

 

 

 

2013-Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı  (PYBS) başvuruları, 11-22 Mart’ta yapılacak.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, 2013-PYBS Sınav Kılavuzu’nu yayımladı.

 

Buna göre 5,6,7,8,9,10 ve 11 sınıf öğrencileri 11-22 Mart tarihlerinde  sınava başvurabilecek. Öğrencilerin sınav giriş belgeleri 27 Mayıs’ta  dağıtılacak.

 

5,6,7,9,10 ve 11. sınıf öğrencileri 9 Haziran’da, 8. sınıf öğrencileri  ise 8 Haziran’da sınava girecek. 22 Temmuz-2 Ağustos tarihlerinde parasız  yatılılık için pansiyonlu okul tercihleri alınacak. Yerleştirme sonuçları ise 22  Ağustos’ta ilan edilecek.

 

Sınav tüm il merkezleriyle başvuru sayısına göre gerekli görülen ilçe  merkezlerinde, yurt dışında ise sınava girecek en az on öğrenci olmak kaydıyla  Lefkoşa, Riyad, Medine, Cidde, Tebük, Kuveyt, Aşkabat, Taşkent, Bakü ve Bişkek’te  yapılacak.

 

Öğrenciler 2013-PYBS Kılavuzu’na www. meb.gov.tr ve oges.meb.gov.tr  adreslerinden ulaşabilecek.

 

Başvuru yapacak öğrencilerin e-Okul sisteminde kayıtlı ve bilgilerinin  güncel olması gerekiyor. Açık öğretim lisesi, mesleki açık öğretim lisesi, açık  öğretim ortaokulu ve özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler, parasız  yatılılık ve bursluluktan yararlanamayacak. Tutuklu ve hükümlü öğrenciler ise  sınava başvuramayacak.

 

Parasız yatılılığı tercih edecek öğrencilerin, ortaokulların 8.  sınıfında, ortaöğretim okullarının hazırlık sınıfı hariç 9,10 ve 11. sınıflarında  öğrenim görmeleri gerekiyor. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının 10 ve 11.  sınıflarında okuyan öğrenciler için tercih edeceği pansiyonlu okullarda aynı  sınıf seviyesinde öğrenim gördüğü meslek dalının bulunması şartı aranıyor.

 

Bursluluğu tercih edecek öğrencilerin ise ortaokul ve imam hatip  ortaokullarının 5,6,7 ve 8. sınıflarında, ortaöğretim okullarının hazırlık sınıfı  hariç olmak üzere 9,10 ve 11. sınıflarında öğrenim görmeleri ve maddi imkanlardan  yoksun bulunması gerekiyor. Bununla ilgili şartlara da yer verilen kılavuzda  başvuru işlemleri hakkında da bilgi veriliyor.

 

Öğrencilerin e-Okul sistemindeki bilgilerinin eksik veya hatalı olması,  gerekli belgeleri okul müdürlüklerine teslim etmemeleri durumunda başvurular  geçersiz sayılacak.

 

Fotoğraflı sınav giriş belgeleri 27 Mayıs’ta okul müdürlüklerince  alınacak. Belgeler mühürlenip imzalandıktan sonra öğrenciye teslim edilecek. 8.  sınıfların sınavı 8 Haziran Cumartesi günü, diğer sınıfların ise 9 Haziran Pazar  günü yapılacak. Saat 10.00’da başlayacak ve 120 dakika sürecek sınavlarda 100  soru sorulacak.

 

Öğrencilerin sınava gelirken yanlarında sınav giriş belgelerinin yanı  sıra nüfus cüzdanı veya pasaportlarını getirmeleri gerekiyor. Öğrencilerin ilk 30  dakikada sınav salonlarından çıkmalarına izin verilmeyecek.

 

PYBS sonuçları 16 Temmuzda www. meb.gov.tr ve oges.meb.gov.tr  adreslerinden açıklanacak. 8,9,10 ve 11. sınıfların parasız yatılılık için  pansiyonlu okul tercihleri 22 Temmuz-2 Ağustos tarihlerinde alınacak. Yerleştirme  sonuçları ise 22 Ağustos’tan itibaren internetten ilan edilecek.

 

Milliyet

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4246523/pybs-kilavuzu-yayinlandi