Eski Diyanet Başkanı'ndan Davutoğlu'na destek

İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kurucusu olan Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atanmasına dönük tartışmalar devam ediyor.

Ahmet Davutoğlu'nun kurucuları arasında olduğu vakfa kayyum atanmasına bir tepki de eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'den geldi.

Görmez, “İslam ümmetinin bütün ocaklarına ateşler düştüğü ve mazlumların umudu Türkiye'nin yedi cephede bu ateşleri söndürmeye çalıştığı bir zaman diliminde Bilim ve Sanat Vakfı üzerinden yaşanan son gelişmeler hepimizi kaygı ve üzüntüye sevk etmektedir. Yetki ve sorumluluk sahibi tüm kardeşlerimizi bu meseleleri hukuk ve kardeşlik ahlakı çerçevesinde halletmek üzere biran önce harekete geçmeye ve inisiyatif almaya davet ediyorum” açıklaması yaptı.

NE OLMUŞTU?

Kurucuları arasında eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da bulunduğu Bilim ve Sanat Vakfı'na kayyım atandı.

1986 yılında kurulan vakıfta, tarih, sinema, sosyoloji alanında seminerler veriliyordu. Vakıf, eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla biliniyordu.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden gelen 3 kişilik geçici kayyım heyeti Bilim Sanat Vakfı'na gelerek, kendilerinin kayyım olarak atandığını bildirdi.

Daha önce de vakfa ait İstanbul Şehir Üniversitesi’nin yönetimine el konulmuştu. Aynı sürecin devamı olarak üniversitenin kurucu olduğu vakıf da kayyım yönetimine girdi.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4246109/eski-diyanet-baskanindan-davutogluna-destek