Reza Zarrab'tan Mahkemede Egemen Bağış ve Aktif Bank Açıklaması

İranlı İşadamı Reza Zarrab, önceki gün ABD'de hakim karşısına çıktı.

Mahkemede itirafçı olacağını kabul eden Reza Zarrab, bu kararını serbest kalmak için aldığını söyledi. Zarrab ifadesinde şu sözlere yer verdi: “Türkiye’ye iade edilmem için avukatlar tuttum. Olmayınca suçumu itiraf etmeye karar verdim.” diyen Sarraf ifadesinde, “İranlılar petrol ve doğalgaz satışından elde ettikleri paraları kullanamıyordu yaptırımlar yüzünden. Uluslararası ödemelerini yapamıyorlardı. Mehmet Hakan Atilla Halkbank’ta yaptırımlar konusundaki en bilgili adamdı.” ifadelerini kullandı.

Aktif Bank’tan kendisine İran’la iş yapacak müşterilerin hesap açmak için özel bir izin alması gerektiğinin söylendiğini belirten Sarraf, “Egemen Bağış Aktif Bank’ta hesap açmam için bana yardım etti.” dedi. Sarraf sözlerine şöyle devam etti: “2010 ve 2011 yıllarında İran Merkez Bankası Başkanı Mahmud Bahmani ile görüşmeler yaptım. İran Merkez Bankası’na finansal hizmet konusunda anlaşmaya vardık. Aktif Bank genel müdürü ile görüşmeden sonra hesap açtım. Hesap 5-10 milyon Euro ile başladı (günlük işlem hacmi)”

Aktif Bank Kimin?

Reza Zarrab'ın duruşmada bahsettiği Aktif Bank Çalık Holding'e ait bir kuruluştur. 1981 yılında kurulan Çalık Holding'te Berat Albayrak bir dönem Genel Müdürlük yapmıştı.

Kpsscafe.com.tr | Ankara

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4245346/reza-zarrabtan-mahkemede-egemen-bagis-ve-aktif-bank-aciklamasi