Niğde'de İşsizlere Müjdeli Haber Bin 180 Kişiye Maaş ve İş İmkanı

İşsizlere Müjdeli Haber Bin 180 Kişiye Maaş ve İş İmkanı

Niğde İŞKUR müdürlüğü'nden 2017 yılında iş başı eğitim uygulamasıyla bin 800 kişiye istihdam sağlanacağı öğrenildi. Niğde İŞKUR Müdürü Ali Bingöl, konuya ilişkin yaptığı açıklamada 2016 yılında iş başı eğitim programı ile 680 kişinin maaşını ve sigorta primlerinin İŞKUR tarafından ödendiğini bu rakamın 2017 yılında bin 180 kişi için geçerli olacağını belirtti.

Niğde İŞKUR Müdürü Bingöl yaptığı açıklamada "Bu programa 15 yaşını dolduran işsizler başvurabilir. Kurumda kaydının olması ve kurumda son 3 aylık zaman diliminde işsiz olması, kişilerin açısından yeterli. Üniversite öğrencileri buna başvurabilir. Ancak işverenin birinci ve ikinci derece kan hışmı ve eşi olanlar o iş yerinden başvuramazlar. Fakat başka iş yerinde başvurabilir. Son üç aylık dönemde isteğe bağlı olarak sigortalılar da başvurabilirler. Emekliler bu programa başvuru yapamazlar. Programımızın süresi 160 fiili gün ile 320 fiili gün arasında değişiyor.

Burada günde en az 5 saat en fazla 8 saat olmak üzere haftada 6 günü aşmayacak şekilde 45 saati geçmeyecek şekilde kişiler iş başı eğitim programından yararlanabilecekler. İşsizler üniversite öğrencilerini işi öğreterek istihdam etmek istedikleri kişiyi iş başında görme ve mesleki deneyim becerilerinin gelişmelerini gözlemleme şansına sahip olacaklardır. Dediğimiz gibi hem işverene faydalı olacak hem de işsizlere faydalı olacak. Biz burada katılımcılara ne asgari ücret düzeyinde yani fiili gün olarak günlük 54 lira cep harçlığı veriyoruz. Artı iş kazası, meslek hastalığı ve genel sağlık sigortası primlerini İŞ-KUR tarafından yatırıyoruz. İş başı eğitiminden yaralanmak isteyen işverenlerimizi ve işsizlerimizi kurumumuza bekliyoruz." dedi.

KPSSCafe.com.tr - ANKARA

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4245157/nigdede-issizlere-mujdeli-haber-bin-180-kisiye-maas-ve-is-imkani