Günlük 200 TL'ye çalışacak işçi bulamıyorlar

Türkiye’nin kesme çiçek üretimininde zirvede bulunan İzmir'e bağlı Menderes ilçesindeki çiçek üreticileri, günlük 200 lira ücret vermelerine rağmen seralarda çalışacak işçi bulamıyor.
 

Kesme çiçek üretiminde Türkiye'de ilk sıralarda yer alan İzmir Menderes ilçesinde, üreticiler son dönemlerde seralarda çalışacak işçi bulma sıkıntısı yaşıyor. Gül, karanfil başta olmak üzere çeşitli türlerde, çeşitli özelliklerde bin 200 dönüm alan üzerinde çiçek üretimi gerçekleştirilen Menderes İlçesinde, kadınlara 100 lira erkeklere ise 150-200 lira arası günlük yevmiye veriliyor. Bu ücretlere rağmen üreticiler çalışacak işçi bulamıyor. Bu durumun kesme çiçek üretimini de olumsuz etkilediğini belirten üreticiler, aynı zamanda ihracatın da zarar gördüğünü belirtiyor.

"İŞ VAR ÇALIŞACAK ADAM YOK"

Bin 200 dönüm alan üzerinde çeşitli türlerde kesme çiçek üretimi yaptıklarını ve Ekim ayında budama işlemi sırasında ancak hatırla, gönülle, rica ile işçi bulabildiklerini belirten Bekir Serdaş isimli bir çiçek üreticisi, erkeklere 200 TL, kadınlara da 100 TL günlük ücret vermelerine rağmen ihtiyaç duydukları sayıda işçi çalıştıramadıklarını söyledi. Çalışmaya başlayan bazı kişilerin ise 3-5 gün gibi kısa bir süre sonra işten ayrıldıklarını anlattı. Serdaş, "Normal dönemde kadınlara 100 lira, erkeklere 150-200 lira arası ücret veriyoruz. Ben de iş var fakat çalışacak adam bulamıyorum" ifadelerini kullandı.

İthal çiçek konusuna da değinen Serdaş, Menderes bölgesinin Türkiye'de kesme çiçek üretiminde % 70’lik paya sahip olduğunu belirterek, "İnsanlarımız ithal çiçeğe itibar etmesin. Biz Menderes'te yeterli kaliteye ve üretime sahibiz. Vatandaşımızın ihtiyacını karşılayacak üretimimiz var. Ürünlerimiz ithal çiçek kalitesindedir. Hollanda veya diğer ülkelerdeki çiçeklerle aynı kaliteye sahip. Ürünümüzün kıymetini bilelim" ifadelerini kullandı.

Kaynaklar; Mynet

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4244919/gunluk-200-tlye-calisacak-isci-bulamiyorlar