Sigara Kullananlara Kötü Haber! Kısıtlama Genişledi

Sağlıklı yaşamayı sağlamak ve tütün ürünlerine olan talebi azaltmak amacıyla sigara yasağı uygulanmıştı. Bu düzenlemede, kapalı alanlarda sigara içilmesine izin verilmemiş, açık alanlarda sigara içilmesine olanak tanınmıştı. Sigara kullanan tiryakileri üzecek bir düzenleme daha yapıldı.

Düzenleme çerçevesinde, bazı açık alanlarda da kısıtlama uygulanarak, sigara içme yasağı yürütülecek. Düzenlemeye tabi açıklamayı ise Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptı. Açıklamasında; "Lokanta, pastane, restoran gibi yerlerin önünde kapalı yerler yapılıyor, 'Yanları açık' denilerek sigara içilebiliyor. Üstü kapalı olan, tek bir tarafında bile duvar bulunan yerleri kapalı alan sayacağız. Materyalin ne olduğu önemli değil, cam dahi olsa burası da kapalı alan sayılacak. " ifadelerini kullandı.

Düzenleme kamu kurumlarında da uygulanmaya devam ediliyor. Önceki düzenleme çerçevesinde kamuda toplam alanın % 30 unda sigara içilmesine izin veriliyor. Burada da farklı bir düzenlemeyle kurum veya toplu ulaşım gibi imkanlar sağlayan mekanların girişlerindeki açık alanlarda kapıya 5 m mesafede sigara içilmesine izin verilmiyor.

Bahsi geçen yeni düzenlemenin de çok yakında hayata geçirilmesi beklenirken, sigara satışına ve raflardaki şekline de düzenleme uygulanacak. Düzenlemeyle, sigaraların üstünde markaları belli olmayacak ve her yerinde içilmemesi yönünde uyarılar yer alacak. Ayrıca satan yerlerin raflarında da şeffaf değil, kapalı olacak, sigarayı göstermeyecek şekilde raflandırma yapılması istenecek...

kpsscafe.com.tr | ANKARA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4244791/sigara-kullananlara-kotu-haber-kisitlama-genisledi