Ekonomi Bakanı Zeybekçi AKPM Kararına Tepki Gösterdi!

" Muhtemelen hazirana kadar Avrupa Konseyi'nde bu konuyla ilgili karar alınacaktır. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve bunun tanınmasıyla ilgili Avrupa Komisyonu'na yetki verilecektir. Bizim de hükümetimiz bu konuda Ekonomi Bakanlığı'na yetkilendirmeyi yapacaktır. Ondan sonra biz bunu hızlı bir şekilde 2018'in ilk yarılarına kadar tamamlamayı düşünüyoruz. Ama Avrupa Birliği'ndeki bazı dostlarımız Gümrük Birliği'nin güncellenmesine Türkiye'nin çok ihtiyacı varmış gibi tek başına algılamalarını, eğer böyle bir şey varsa, yanlış olarak görüyoruz. Böyle bir şey yok. Evet Türkiye için kazançlıdır ama Avrupa Birliği için de kazançlıdır. " ifadelerini kullanan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, AKPM kararına da tepki gösterdi...

AKPM kararına tepki

" Bugün Avrupa Konseyi'nin almış olduğu karar bizim için kabul edilebilir değildir. Gerçek dost zor zamanlarınızda belli olur. "

Mutabakat

" Yüzde yüz mutabıkız. 2015 yılı mayıs ayında yaptığımız ortak deklarasyonla bunu resmi olarak deklare ettik. Bir; Gümrük Birliği'nin kapsamı genişlemeli, iki; Türkiye Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği'ne ilişkin karar alma süreci mekanizmasına dahil olmalı. Üç; Avrupa Birliği'nin üçüncü ülkelerle imzalayacağı serbest ticaret anlaşmalarında Türkiye otomatik olarak taraf olmalı. Bu temel üzerinde uzlaştık. "

kpsscafe.com.tr | KONYA

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4244720/ekonomi-bakani-zeybekci-akpm-kararina-tepki-gosterdi