İlber Ortaylı Sert Çıktı: "Azeri diye bir millet yok, Stalin hıyarı uydurdu"

Tarih Profesörü İlber Ortaylı katıldığı bir programda kendisine yöneltilen bir soruya sert çıktı.

Kırklareli'nin Lüleburgaz İlçesinde Belediye tarafından düzenlenen kültür etkinliği kapsamında "Çınaraltı Sohbetleri" etkinliğine katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı, burada önemli açıklamalarda bulundu. Bedeliye tarafından düzenlenen etkinlikte bölge halkı ile buluşan Prof. Dr. Ortaylı, "Trakya'nın Tarihi, Siyasal, Ekonomik ve Kültürel Fay Hatları" başlıklı bir oturumda halkla sohbet etti.

Lü,leburgazlıların yanı sıra çevre il ve ilçelerden de katılımın olduğu sohbet yoğun ilgi ve beğeni ile karşılandı. Tarih Profesörü Ortaylı, Trakya'nın ve Balkanların tarihi öneminden bahsederken 20 yıl önce Lüleburgaz'a geldiğini dile getirerek, "20 yıldan sonra geldiğim şehirde çok sağlıklı bir gelişim gördüm. Sizlerle sohbet ederken kadınların ve erkeklerin katılımını bu kadar eşit oranda görmek beni çok mutlu etti. Tartışmaya açık ve sağlıklı sorular sorabilen bir toplulukla karşılaşmak sevindirici" ifadelerini kullandı.

Kurtuluş Savaşı'ndan Osmanlı Devletinin moderleşmesine, Balkanlar'daki Türk nüfusundan kültürel tarihe kadar pek çok konuda dinleyicilerin sorularını cevaplayan Prof. Dr. İlber Ortaylı, ailesi Bulgaristan'dan göçen genç bir dinleyicinin, kökenini açıklamaya çalıştığında "Bulgar mısın?" sorusuyla karşılaştığını anlatması üzerine şu ifadeleri kullandı:

"Azerbaycan'lı başka, Azeri başka. Türkler arasında Azeri diye bir millet yoktur. Komünist şairler bile 'Türk kızları' diye yazar. Bunu Stalin hıyarı çıkardı. Stalin cahil bir Gürcü'dür, milliyetlerden anlamaz, felaket bir heriftir" dedi.

Programlarına örnek ve saygıdeğer bir bilim insanı ile başlamaktan dolayı memnuniyetini belirten Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak da "Bu etkinlikleri Trakya'nın siyasal, ekonomik ve kültürel fay hatları konu başlıkları ve alanında değerli isimlerle devam ettireceğiz" dedi.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4244163/ilber-ortayli-sert-cikti-azeri-diye-bir-millet-yok-stalin-hiyari-uydurdu