Müjdeli Haber! Bakan Açıkladı, Büyükanne Projesi Başlıyor!

İmza töreninde açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, büyükanne projesinin merak edilen yanlarını ve proje hakkındaki bilinmesi gerekenleri aktardı... Konuşmasından bazı satır başları şöyle:

"Özellikle doğum yapan annenin, yarım zamanlı çalışma hakkının kadın istihdamını olumsuz etkileyeceği yönündeki bir değerlendirme sonrası, bizim kültürümüzde anneanneler, babaanneler var bu yönde bir proje yapılırsa, bu projenin hem kadın istihdamına destek olacağı hem de, özel sektörde işverenin kadın çalıştırmada tereddütlerini azaltacağı yönünde bir fikir oluştu. Biz hemen çalışma ekibini kurduk. Ekip çalışmaları yaparken, yarı zamanlı çalışma yönetmeliğini de bakanlık olarak biz hazırlıyorduk.

Doğum yapmış annenin, çocuğun 6 yaşına gelene kadar süresiyle ilgili, ben yarı zamanlı çalışma istiyorum dediği andan itibaren ilk aydan başlayacak şekilde bu hakkı kullanabiliyor. Bir gün gelip, bir gün gelmeme şeklinde bir yönetmelik karşımıza geldi. Bunun sistematiğini kurgularken, annelerden gelen tepkileri aldık. Anne sabahy işe giderken, servisle gidiyor; öğlen nasıl dönecek? O zaman bir gün gitsin, bir gün gitmesin. Peki işveren bu durumu nasıl çözecek? Bakış açısıyla " Büyükanne projesi " ni bir adım daha yoğun çalışma durumu doğdu.

Diğer paydaşlarımızla beraber, projeyi bugün imza aşamasına getirdik. İlk aşamada 1000 aile olarak düşündüğümüz bu proje, şuan itibariyle 6000 aile oldu ve bunun pilot uygulamasını 10 ilde yapacağız. Değişik rakamlarla 500 veya 1000 olabilir. Aylık ailelerin takibini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın uzmanları yapacak, projenin verimliliğini, uygulanıştaki sürekliliğini ölçebilir duruma gelebilelim.

Maddi külfeti 1000 aile için yaklaşık 6 milyon, yarısını İŞKUR olarak biz üstleniyoruz. Diğer yarısını da paydaşlarımız üstleniyor. Bu bağlamda tüm paydaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Burada önemli olan bu millete ve bu ülkeye ait olan projenin altına imza atmaktır. Bakanlıklarımıza ve paydaşlarımıza ait bir proje olmuş olacak. Paydaşlarımıza da bakanlarımıza da teşekkür ediyorum. Bir ay boyunca talepleri alacağız, Mart ayı itibariyle projenin fiilen uygulamasına geçeceğiz. " ifadelerini kullandı.

kpsscafe.com.tr | KONYA

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4243924/mujdeli-haber-bakan-acikladi-buyukanne-projesi-basliyor