Alaplı köylülerinden HES tepkisi

Zonguldak’ın Alaplı Çayı üzerinde kurulması planlanan ve yöredeki 6 köyü etkileyecek Hidroelektrik Santrali (HES) Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) bilgilendirme toplantısı, köylülerin yoğun tepkisi üzerine yapılamadı. Bilgilendirme toplantısı eyleme dönünce, gelen yetkililer...
Zonguldak’ın Alaplı Çayı üzerinde kurulması planlanan ve yöredeki 6 köyü etkileyecek Hidroelektrik Santrali (HES) Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) bilgilendirme toplantısı, köylülerin yoğun tepkisi üzerine yapılamadı. Bilgilendirme toplantısı eyleme dönünce, gelen yetkililer düzenledikleri rapor sonrasında köyden ayrıldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce, Alaplı Çayı üzerine özel sektör tarafından inşa edilmesi planlanan santralle ilgili Aşağıdağ köyünde bir kahvehanede 'ÇED sürecine vatandaşların katılımını sağlamak, bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak' amacıyla toplantı düzenlendi.

KÖYDE SANTRAL İSTEMEDİKLERİNİ BELİRTTİLER

Kalabalık nedeniyle kahvehane dışında kalan çok sayıda vatandaş, toplantı yerinin küçük olduğu gerekçesiyle tepki gösterdi. İçeri girerek köyde santral istemediklerini belirten bir grup vatandaş, 'toplantının iptal edildiği' yönünde rapor tutulmasını istedi, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Şenol Yücel ile tartıştı. Yücel'in, "Bana burada iftira ve hakaret ediyorlar" diye bağırması üzerine gerginlik çıktı. Duruma müdahale eden jandarma ekipleri, köy sakinlerini kahvehaneden dışarı çıkardı. Toplantı tutanağında, yöre sakinlerinin salonun yetersiz olduğu gerekçesiyle kahvehaneye girmediği, toplantının bu şekilde sonuçlandırıldığı belirtildi. Gerginliğin ardından, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, jandarma nezaretinde köyden ayrıldı. Köylülerin bu sırada da tepkilerini sürdürdüğü görüldü.

"KÖYLÜLER BURADA HES İSTEMİYOR"

Aşağıdağ Köyü Muhtarı İsa Korkulu, gazetecilere yaptığı açıklamada, köy sakinlerine yeterli bilgi verilmeden ÇED toplantısının yapılmak istendiğini savunarak, "Burada köy muhtarının ve köylülerin haberi olmadan hiçbir çalışma yapılamaz. Köylüler burada HES istemiyorlar. Toplantı yapılması gereken alan da çok dardı, duruma tepki gösterdik. Ben bu topraklarda doğdum ve yine bu topraklarda öleceğim. Muhtar ve vatandaş olarak bu topraklarda HES yapılmasını istemiyorum ve sonuna kadar karşı çıkacağım. Bana oy veren köylülerimin de böyle düşündüğünü biliyorum. Oy namustur ve ben bu namusu savunmalıyım. Şu an burayı terketmiyorsam ev sahibi olduğum içindir. Ama şunu söyleyeyim ki şu ana kadar bu konuda yapılan hiçbir çalışma hakkında bizden ne izin alınmış ne de bilgi verilmiştir. Yetkililer, gizli gizli köylerimizde ön çalışmalar yapmaktadır. Ben bu köyün seçilmiş muhtarı ve devletin görevlisi isem benden izin alınması ve haber verilmesi gerekmektedir” dedi.

Aşağı Dağ Köyü'ne gelen Aydınyayla Muhtarı Musa Şen, Gürpınar Muhtarı Mehmet Sezer, İsafakıhlı Muhtarı İsa Korkulu, Demirciler Muhtarı Şeref Yılmaz ve Musabeyli Muhtarı Ali Engin de HES'e karşı olduklarını, kendilerine bilgi verilmediği ve yanıltılmaya çalışıldığı gerekçesiyle düzenlenen toplantıya katılmadı.

Köylülerin Avukatı Yakup Okumuşoğlu, bu durum üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinden, toplantının gerçekleşmediğine dair tutanak tutmalarını istedi. Çevre ve Şehircilik Müdür Yardımcısı Şenol Yücel, tutanağın tutulmasını yerinde gördü. Ancak tutanağa geçen ifadeler yüzünden taraflar arasında zaman zaman sert tartışmalar oldu. Tartışmaların uzaması nedeniyle jandarma ekipleri olay yerine gelerek gerekli güvenlik önlemi aldı. Tutanağın tutulmasının ardından taraflar arasında tartışmalar bir süre daha devam etti. Yetkililer, köylülerin ıslıklı ve alkışlı protestosuyla köyü terk etti.

ÇEVRE DERNEĞİ HABERDAR EDİLMEDİ

Tartışamalar devam ederken köye gelen Alaplı Çevre Koruma Derneği Başkanı Oktay Türkyılmaz ise “Böyle bir toplantı yapılıyor ve Alaplı'nın tek çevre derneği haberdar edilmiyor. Ben toplantı bilgisine çok farklı kaynaklardan ulaşıyorum. Böyle bir toplantıyı meşru görmek mümkün değildir.” diyerek tepki gösterdi.

Yetkililerin köyü terk etmesinden sonra bir süre kendi aralarında sohbet eden köylüler, şu ana kadar yetkililerin kendilerini yanıltır tavırlar içinde olduğunu ileri sürdüler ve asla HES'e izin vermeyeceklerini dile getirerek dağıldılar.


- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4243726/alapli-koylulerinden-hes-tepkisi