Bakan Özhaseki'den 99 Depremi Yıldönümünde Önemli Açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'den bir son dakika açıklaması geldi. Bakan Özhaseki yaptığı açıklamada, "Hedefimiz 150-200 bini İstanbul'da olmak üzere yılda 500 bin, 15 yılda ise 7,5 milyon konutu dönüştürmek. Artık Türkiye Cumhuriyeti topraklarında hiçbir çürük yapının temeli atılamayacak." ifadelerini kullandı.

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 18. yıldönümü vesilesi ile basın mensuplarına bazı açıklamalarda bulunan Bakan Mehmet Özhaseki, doğal afetlerin engellenemeyeceğini ancak gerekli önlemler alınarak can ve mal kayıplarının sıfır seviyesine kadar indirilebileceğini dile getirdi. Bakan Özhaseki, "Ne zaman geleceği tahmin edilemeyen depremlere karşı alınacak önlemler ise bir dakika bile ertelense, geç kalınmış demektir. 18 binden fazla canımızı kaybettiğimiz 17 Ağustos 1999 depreminde bu acı gerçeği bir kez daha tecrübe ettik." ifadelerini kullandı.

Özhaseki, toprakların yüzde 66'sı, nüfusun ise yüzde 71'i birinci ve ikinci deprem kuşağı üzerinde olduğu ve bu nedenle, kentsel dönüşüm çalışmalarına her geçen gün hız kazandığını dile getirdi.

Bakanlıkta göreve başladıkları ilk günden bu yana depreme dayanıklı yapıların inşası ve güçsüz yapıların dönüştürülmesi açısından cumhuriyet tarihinin en köklü adımlarını vakit kaybetmeden attıklarını ve çalışmalara "yarın deprem olacakmış" gibi hızla devam ettiğini dile getiren Bakan Özhaseki, şu ifadeleri kullandı:

"Hedefimiz 150-200 bini İstanbul'da olmak üzere yılda 500 bin, 15 yılda ise 7,5 milyon konutu dönüştürmek. Artık Türkiye Cumhuriyeti topraklarında hiçbir çürük yapının temeli atılamayacak. Yeni binalarımız dayanıklı olmakla birlikte şehirlerimizin tarihi ve kültürel yapısıyla da uyum içinde olacak. Daha sağlam temellerle daha güzel bir Türkiye inşa etmek için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. İnşallah yüce Rabbim ülkemize bir daha böyle büyük acılar yaşatmaz."

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4243670/bakan-ozhasekiden-99-depremi-yildonumunde-onemli-aciklama