Üniversite Kaydı Nasıl Yapılacak? Kayıt Sırasında İstenen Evraklar ve E Devletten Üniversite Kaydı

LYS tercih sonuçlarının ardından üniversite tercihleri ne zaman başlayacak? Üniversite tercih işlemleri nasıl yapılacak? E Devlet üzerinden üniversite kaydı nasıl yapılacak? Kayıt esnasında adaylardan istenen evraklar nelerdir? Üniversite kayıt tarihleri ne zaman? İşte LYS tercih sonucuna göre bir yükskeöğretim programını kazanan adaylara üniversite kaydı ile ilgili bilgiler.

LYS tercih sonuçlarına göre yükseköğretim kurumlarından bir bölüme yerleşmeye hak kazanan adaylar için üniversite kayıt süreci başlayacak. Kayıt sürecinde adaylar, kayıt yapmaya hak kazandıkları bölümlere, kayıt esnasında istenen evraklarla birlikte müracaat edecekler.

Kayıtlar Ne Zaman?

Üniversite kayıtları 14-18 Ağustos tarihleri arasında alınacaktır. Açıklanna sonuçlara göre aday, kendilerine verilen tarihte, kazandıkları üniversite önünde hazır bulunmaları gerekmektedir. ÖSYM'den kayıt işlemleri ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

"Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır."

Kayıt Esnasında İstenen Evraklar

# Mezun olunan ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

# Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

# 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

# Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

# Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

E Devletten Kayıt

Dileyen öğrenciler için e-devlet kapısından kayıt olma imkanı da vardır. Elektronik kayıt ilk yerleştirme için yapılacaktır. Ek yerleştirmelerde Elektronik kayıt kullanılmayacak olup öğrencilerin, yerleştiği yükseköğretim kurumuna bizzat başvurmaları gerekmektedir..

Elektronik kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler yerleştiği yükseköğretim kurumuna başvuracaktır.

Elektronik kayıt işlemi 2017-2018 öğretim dönemi için ÖSYM’den temin edilecek yerleşen verisi içerisindeki öğrencileri kapsayacaktır. ÖSYM yerleşen verisine YÖKSİS üzerinden erişilebilecektir.

Elektronik kayıt 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir

Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen programlar (sağlık raporu isteyen programlar gibi) dâhil edilmeyecektir

Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabileceklerdir

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4243303/universite-kaydi-nasil-yapilacak-kayit-sirasinda-istenen-evraklar-ve-e-devletten-universite-kaydi