Partilerin Oy Oranında Bomba Değişim-Anket Sonuçları Açıklandı

Seçim anketleri son sürat devam ederken sonuçlar da art arda gelmeye başladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yaklaşılırken partiler ve kamuoyu araştırma şirketleri harekete geçti ve sokaklara inerek halkın nabzını tutmaya başladı. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AK Partinin yaptığı son seçim anketini takipçileri ile paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partinin başına geçmesinin ardından ciddi bir güç aktarımı olduğunu söyleyen Selvi, referandum sonrasında AK Partinin toplam oyunun yüzde 41 civarında olduğunu, kararsızlraın dağılımı ile yüzde 45'lere kadar geldiğini söylemişti. Referandumun ardından AK Partinin yeni bir ürzgar yakaladığını söyleyen Abdulkadir Selvi, Afrin'in de oylara etki ettiğini dile getirdi. Selvi kaleme aldığı yazısında şu ifadelere yer verdi:

"AK Parti’ye oy verebilirim diyenlerin oranı yüzde 55’e ulaşmış durumda. 2014’te Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Ekim-Aralık boyunca yüzde 55 oranı yakalanmış, sonra Ocak ayından itibaren yaşanan partiiçi tartışmalar nedeniyle iniş sürecine girmişti. Afrin operasyonuyla birlikte uzun bir süre sonra AK Parti’ye oy verebilirim diyenlerin oranı yüzde 55’e çıktı.

Afrin ve AK Parti ile girilen ittifak sürecinin MHP’yi de olumlu yönde etkilediği görülüyor. MHP uzun bir aradan sonra yüzde 10’un üzerinde yer alıyor. Ama MHP’nin, 1 Kasım’dan sonra girdiği türbülanstan çıkmaya başladığı görülüyor. Bahçeli, partiye sahip çıkarak, MHP’nin kurumsal kimliğini ve marka değerini korumayı başarmış görünüyor.

MHP, yüzde 11’i yakalarken CHP’de erime gözleniyor. İYİ Parti’nin MHP’deki yıpratıcı etkisinin bittiği ama CHP’de sürdüğü anlaşılıyor. Kararsızlar dağıtıldığı halde CHP’nin oy oranı yüzde 22-23’e gerilemiş durumda. CHP’den İYİ Parti’ye bir akış olduğu gözleniyor. Afrin konusundaki çelişkili tutum ile bazı parti yöneticilerinin sosyal medya hesaplarında yer alan ifadelerin CHP’yi olumsuz etkilediği anlaşılıyor.

İYİ Parti’nin ise kuruluşundan sonra bir sıçramada yapamadığı ortaya çıkıyor ama bir varlık ortaya koyuyor. İYİ Parti, yüzde 6-6.5 seviyesinde gözüküyor.

HDP ise yüzde 10’un civarında geziyor. Eş genel başkanlarının tutuklanmasına rağmen HDP oylarını koruyor. Seçmenler PKK ve HDP’nin çağrılarına karşılık vermemesine rağmen partisine desteğini sürdürüyor. Özellikle de büyükşehirlerdeki Kürt seçmen HDP’ye desteğini koruyor. HDP yüzde 9-9.5 görünüyor.

AK Parti’ye oy verenlerin yüzde 97’si HDP’ye oy verenlerin yüzde 97’si,CHP’ye oy verenlerin yüzde 95’i partisine oy vermeye devam edeceğini söylüyor. MHP’ye oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 75-80’i oy vermeye devam edeceği yanıtını veriyor.

Son olarak AK Parti. AK Parti, kararsızlar dağıtılmadan yüzde 45-45.5’a, kararsızlar dağıtıldığında ise yüzde 49-50 bandına tekrar oturmuş görünüyor."

Kpsscafe.com.tr | Ankara

- KPSS Cafe, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4241345/partilerin-oy-oraninda-bomba-degisim-anket-sonuclari-aciklandi