'Aşılamada aksama söz konusu değil'

ANKARA (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "terör olaylarının yaşandığı bölgelerdeki hastanelerde elektrik kesintisi nedeniyle soğuk zincirin kırılarak aşıların bozulduğu" yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirterek, "Aşılamada, şu anda en ufak bir aksama, asla söz konusu değil, olmayacaktır" dedi.

Müezzinoğlu, Sağlık-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi Enstitüsü (SASAM) tarafından Rixsos Otel'de düzenlenen Halk Sağlığı Günleri Sağlık Okuryazarlığı Sempozyumu'nda yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "terör olaylarının yaşandığı bölgelerdeki hastanelerde elektrik kesintisi yaşandığı, bu nedenle ilaç ve aşıların bozulduğu" yönündeki iddiaları hatırlatması üzerine Müezzinoğlu, şunları söyledi:

"Aşılamada, şu anda en ufak bir aksama, asla söz konusu değil, olmayacaktır da. Çünkü, bu tür hadiseler, belki 2-3 saat hizmeti aksatıyor ama birkaç saat sonra yine emniyet güçlerinin tedbirleri çerçevesindeaşılama ise aşılama, tedavi ise tedavi hizmetleri sunulabiliyor.

Şu anda kapattığımız herhangi bir hastane, herhangi bir hastanenin acil servisi söz konusu değil. Geçici süreli hizmet dışı tuttuğumuz varsa 8-10 saatlik herhangi bir nedenle, onun da bir başka yerde hizmet sunumu yapan merkezleri oluşturuluyor ve hizmet veriliyor.

Aşılarda bozulma falan yok. Bunlar, tamamen algı yönetimi yapmak isteyenler tarafından çıkartılıyor. Asla, herhangi bir aşı zincirinde, herhangi bir sorunumuz söz konusu değil."

"Son dönemde olağanüstü anlamlı istifa söz konusu değil"

"Güneydoğu'da yaşanan terör olayları nedeniyle sağlık çalışanlarının izin ya da rapor isteyerek bölgeden ayrıldıkları iddiaları var. Bununla ilgili değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?" şeklindeki soru üzerine Müezzinoğlu, "Güneydoğu'da tabii ki meslektaşlarımızın terör ortamında hizmet sunmalarında yer yer lokal bazı sıkıntılarımız var ama bugün için 78 milyon ülke insanının sağlık hizmeti almasında herhangi bir aksama, sıkıntı söz konusu değil" dedi.

Müezzinoğlu, istifalar konusunda da "Mecburi hizmeti biten veya oradaki görev süresi biten bazı meslektaşlarımızın ayrılması söz konusu. Ama bu, bundan bir yıl önce de böyleydi. Son döneme ait olağanüstü anlamlı bir istifa bugün için söz konusu değil" bilgisini verdi.

Yeni atamaların da yapıldığını belirten Müezzinoğlu, "Dolayısıyla, orada mevcut ihtiyaçları takviye edecek ilave atamaları da yaptık. O nedenle, sağlık hizmeti sunumunda herhangi bir sorun söz konusu değil" dedi.

Muhabir: Yeşim Sert Karaaslan

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4240816/asilamada-aksama-soz-konusu-degil