Gönüllü Askerlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gönüllü askerlik; Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde başlatılan gönüllük esasına dayanan bir uygulamadır.Gönüllü askerliğe başvuran adaylar,gerekli şartları ve ön sağlık muayenesini başarı ile geçtikten sonra Sözleşmeli er olarak göreve başlarlar.. 6191 Sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu esas alınarak istihdam edilen gönüllü askerler yani sözleşmeli erler,askeri bir eğitim almamaktadırlar 3 senelik bir sözleşme imzalamaktadırlar ve devam etmek istedikleri durumda tekrar sözleşmelerini yenileyebilmektedirler.Millî Savunma Bakanlığı tarafından görev yerlerine tehir edilirler.Sözleşmeli erler 2 yılını tamamladıktan sonra görev yeri uygun ise fiziki testlerini başarılı bir şekilde geçerler ve komutanlarının izleme raporlarına  göre sözleşmeli onbaşılığa terfi edebilirler.

Sözleşmeli erler 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre emekli sandığına bağlı olarak sigortalı sayılacaktır.3500 TL ile göreve başlarlar. Belirtilen maaş rakamları bulunmuş olduğu ile göre değişiklik gösterebilir.

Gönüllü askerlik maaşları ne kadardır;
Gerekli ön mülakatlardan geçtikten sonra sözleşmeli er olarak çalışmayı kazanan adaylar ilk 3 yılın sonunda tekrar sözleşmelerini yenileyerek 4 sene daha çalıştıklarında hem 75 bin TL gibi bir ikramiye kazanmayı hak edecekler hem de ilgili şartları sağlamaları durumunda kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmayı hak edebileceklerdir.

Gönüllü askerliğe kimler başvurabilir;
-T.C. vatandaşı ve erkek olmak
-En az ilköğretim mezunu olmak
-01 Ocak 1991 tarihinden sonra doğmuş olmak
-Askeri okullar ile ilişiğinin kesilmemmiş olması
-Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak
-Taksirli suçlar hariç olmak üzere bir suçtan bir ay veya daha fazla hapis cezası ile mahkûm olmamak
-Taksirli suçlar hariç olmak üzere bir suçtan bir ay veya daha fazla hapis cezası ile mahkûm olmamak
-Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmış olmak

Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız.

KPSS CAFE mobil uygulamamızı ücretsiz olarak Android ve iOS cihazlarınız için indirebilirsiniz. Bu sayede anında bildirim alacak ve öncelikli olarak haberdar edileceksiniz. Facebook ve Twitter hesaplarımızı takip ederek, gündemden haberdar kalmaya devam edebilirsiniz.
kpsscafe.com.tr | BURSA

- KPSS Cafe, Kamu bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4240793/gonullu-askerlik-hakkinda-bilinmesi-gerekenler