Üniversiteye Sınavsız Geçiş Dönemi Başlıyor!

Üniversiteye Sınavsız Geçiş Dönemi Başlıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK çalışmalara başladı, üniversiteye geçiş sisteminde köklü değişiklik yolda. Milliyet gazetesinde yer alan habere göre MEB ve YÖK eğitimde yeni bir sistemin temellerini atmaya hazırlanıyor.

Yapılacak düzenlemelerle birlikte lisedeki ortalamalarla iki yıllık önlisans bölümlerine direk geçiş hakkı mümkün olacak, tıp , mühendislik fakültesi gibi bölümler içinse LYS puanları baz alınacak.  Liselerdeki eğitimin niteliği ile lise öğrencisi, öğretmenin gözünde değerin artırılması düşünülen yeni modelle birlikte lise bitimindeki diploma notu ile üniversiteye geçiş mümkün kılınacak.

YGS ile 2 senelik önlisans programlarına yerleşen 100 bin civarındaki öğrenci herhangi bir sınava girmeden diploma notları ile önlisans programlarına kayıt olabilecek. Öğrenciler sınava girmeden diploma notları ile birlikte puanlarının uygun olduğu herhangi bir önlisans programına tercih hakkını kullanabilecek. 4 yıllık üniversitelerdeyse LYS sistemi devam edecek. Liseler için TEOG benzeri bir uygulamanın yapılması da gündemde.

Ortaöğretim'de uygulanan TEOG sınav sistemine benzer bir sistemin yakın zamanda liseler içinde uygulanabileceği öğrenildi. Söz konusu çalışmaların hayata geçmesi için öngörülen zaman 2 sene olarak açıklandı. Çalışmaların 2017 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

KPSSCafe.com.tr | Ankara

- KPSS Cafe, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4240683/universiteye-sinavsiz-gecis-donemi-basliyor