Dayanaklı ürünlerde ÖTV düşürülecek

Dayanıklı tüketim mallarında ÖTV'nin düşüreleceğini açıklayan Başbakan Ahmet Davutoğlu TOBB ekonomi şurasında bu konu hakkında gerekli çalışmaları başlatacaklarını açıkladı.

Sektörün dayanıklı tüketim mallarında ÖTV'nin düşürülmesi önerisine olumlu baktıklarını ifade eden Davutoğlu, "Dayanıklı tüketim mallarında ÖTV düşürülecek. Bunun hangi oranda nasıl olacağı konusunda enerji verimliliğine göre bir değerlendirme yapacağız. Enerji verimliliğine göre bu uygulamayı farklılaştıracağız ama kesinlikle ÖTV'de düzenlemeye gideceğiz" şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu, turizm sektörü küçük bir tıkanmaya girdiğinde hemen tedbir aldıklarını ve gerekli düzenlemeleri yapıp özellikle Rusya ve İran pazarına dönük adımlar attıklarını anlattı. Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Hangi sektörümüzde böyle konjonktürel spesifik daralma olursa doğrudan bize başvuracaklar, noktasal müdahalelerle bunun önüne geçeceğiz. Ama yine turizm ve taşımacılık bağlamında gündeme gelen hususlarla ilgili aldığımız bazı kararlar var. Kruvaziyer gemilerin römorkör kullanma zorunluluğunu kaldıracağız. Gemi trafik hizmetleri tarifesini düşüreceğiz, diğer ücret artışları kamunun her yıl yaptığı diğer tüm vergi ve harçlardaki artış oranlarıyla aynı oranda kesinlikle ekstra bir artış olmayacak."

Lojistik Koordinasyon Kurulu'nu en kısa sürede kuracaklarını söyleyen Davutoğlu, başbakanlık genelgesiyle bu hafta içinde bu adımın atılacağını söyledi. Yazılımda özel sektörün desteklenmesine özel önem vereceklerini dile getiren Davutoğlu, yazılım sektöründe özel sektöre kamu alanlarında ayrıcalık tanınacağını söyledi.

Toplantıda öğrenci burslarından KDV alınması konusunun da dile getirildiğini belirten Davutoğlu, bir akademisyen olarak bunu kabul edemeyeceğini söyledi.

Davutoğlu, "Varsa böyle bir şey, kesinlikle bunun önüne geçeriz. Öğrenci burslu okuyorsa bundan ayrıca KDV alınması diye bir şey söz konusu olmaz" dedi.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4240677/dayanakli-urunlerde-otv-dusurulecek