Vergi Borç Yapılandırmasında Son 2 Hafta

20 milyon vatandaşı borçlarından kurtaran torba yasa ile ilgili başvurular sürüyor. Vergi borçluları için süre 1 Aralık'ta bitecek SGK'ya borcu olanlar ise 31 Aralık'a kadar başvuru yapabilecek
Türkiye tarihinin en kapsamlı borç yapılandırması için son 2 haftaya girildi. Maliye Bakanlığı; öğrenim kredisi, yargı, tapu harcı gibi borcu olan yaklaşık 2.5 milyon kişiye cep telefonundan mesaj gönderiyor. Yaklaşık 1 milyon 700 bin kişi 16.5 milyar liraya yakın vergi borcunu yapılandırmak için başvururken, son 2 haftada bu tutarın artması bekleniyor. Tarihi barıştan yararlanarak emlak, ilan, reklam, temizlik, vergi borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşlar için 1 Aralık'ta süre doluyor. SSK, Bağ-Kurborçlarının yapılandırma başvuru süresi de 31 Aralık'ta doluyor. Gelir testi yaptırmayan genel sağlık sigortalılarınında 31 Mart 2015 tarihine kadar gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Yapılan gelir testi geçmişe dönük olarak uygulanacak ve ona göre yeniden yapılandırma yapılacak. Yaklaşık 5 milyon kişiye yapılandırma mektubu gönderenMaliye, borcu olanların son güne kalmadan başvurularını yapmaları çağrısında bulundu. Yasal düzenlemeden yararlanabilmek için öncelikle borcun kesinleşmiş olması gerekiyor. Vergi dairelerine başvuru yapıldığı gibi, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın web sitesinden ve posta yoluyla da başvuru yapılabiliyor.
2 MİLYONA ULAŞIR
11 Eylül'de yürürlüğe giren torba yasa kapsamında Kasım'ın ilk haftası itibariyle vergi borcunu yapılandıranların sayısı 1 milyon 700 bin kişi olurken, bu sayının 1 Aralık'a kadar 2 milyona ulaşması bekleniyor. Yapılandırılan borç miktarı da yaklaşık 16.5 milyar lira oldu.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/4240649/vergi-borc-yapilandirmasinda-son-2-hafta